Kurumsal yönetim ilkeleri ile finansal performans arasındaki ilişki: BİST kurumsal yönetim endeksinde bir uygulama
The relationship between corporate governance principles and financial performance: An application in BIST corporate governance index
  1. Tez No: 501700
  2. Yazar: ŞERAFETTİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU SAYGILI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu tez araştırmasının konusu, kurumsal yönetim ve finansal performansdır. Araştırmanın amacı, SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri'nin finansal performans üzerine etkisini tespit etmektir. Araştırmanın bağımsız değişkenleri, firmaların SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri'ne ilişkin kurumsal yönetim düzeyleridir; bağımlı değişkenleri ise, söz konusu firmaların finansal performans göstergeleri olan aktif karlılığı (ROA), özkaynak karlılığı (ROE), net kar marjı (NPM), aktif devir hızı (ATR), borç kaynak oranı (DTE), Tobin's Q (Q) ve Temettü Verimliliğidir (DY). Araştırmanın bağımsız değişkenlerine ilişkin verileri, BİST KY Endeksi'ne dahil olan şirketlerin 2014 ile 2017 yılları arasındaki kurumsal yönetim derecelendirme raporlarından; bağımlı değişkenlerine ilişkin verileri, şirketlerin söz konusu yıllara mali tablolarından elde edilmiştir. Araştırmanın analiz yöntemi, Panel Veri Analizi'dir. Analiz sonunda dört adet önemli bulgu tespit edilmiştir. İlki, SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri'nden bir kısmının finansal performans ile pozitif ilişki içinde olduğu, bir kısmının negatif ilişki içinde olduğu ve bir kısmının da ilişkisiz olduğudur. İkincisi, kurumsal yönetim düzeyi ile firma değeri arasında pozitif yönlü ilişki varken, karlılık arasında negatif yönlü ilişki olduğudur. Üçüncüsü, kurumsal yönetim düzeyinin, finansal performans göstergelerinden en fazla aktif devir hızını, piyasa tabanlı finansal performans göstergelerinden en fazla temettü verimliliğini açıkladığıdır. Sonuncusu, kurumsal yönetim düzeyinin en az düzeyde açıkladığı finansal performans göstergelerinin aktif karlılığı, özkaynak karlılığı ve net kar marjı olduğudur. Sonuç olarak, kurumsal yönetim düzeyi ile finansal performans arasında ilişki söz konusudur. Ancak ilişkinin yönü ve etkisi, söz konusu finansal performans göstergesine etki eden ilkeden ilkeye fark göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is corporate governance and financial performance. The aim of this study is to determine the effects of the CMB Corporate Governance Principles on financial performance. The independent variables of the thesis are the governance levels of companies through CMB CG Principles. The dependent variables of the study are financial performance indicators, which are the return on assets (ROA), return on equity (ROE), net profit margin (NPM) , asset turnover rate (ATR), the debt-to-income ratio (BCO), Tobin's Q (Q) and the Dividend Yield (DY). The data of the independent variables were obtained from 2014 and 2017 corporate governance rating reports of the companies included in the BIST CG Index. The research data of the dependent variables were obtained from the companies' financial reports. The analysis method of the research is Panel Data Analysis. At the end of the analysis, four important findings were identified. Firstly, some of the CMB CG Principles have a positive relationship with financial performance, some with a negative relationship, and some with no relationship. Secondly, there is a positive relationship between governance and firm value, where there is a negative relationship with profitability. Thirdly, the highest explanatory rate of governance is on asset turnover of accounting based performance indicators and dividend yield of market based performance indicators. Finally, the lowest explanatory rate of governanace is on return on asset, return on equity and net profit margin. As a result, there is a relationship between corporate governance level and financial performance. However, the direction and the effect of the relations vary from principle to principle on different financial performance indicators.