Pulmoner emboli tanısı alan hastalarda platelet indekslerinin (plt, pdw, mpv) ve kolinesteraz aktivitesinin rolünün tanı ve prognoz üzerine etkisi
Effect of platelet indices(plt, pdw, mpv) and cholinesterase activity on diagnosis and prognosis in patients with pulmonary embolism
  1. Tez No: 501713
  2. Yazar: MEDİNE AKKAN ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Çalışmamızda pulmoner emboli tanısında platelet indekslerinin (plt, pdw,mpv) ve kolinesteraz aktivitesinin rolünü araştırmayı planladık. Gereç ve yöntem: Bu prospektif çalışmada, PTE tanısı konulan hastalardan çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 60 hasta çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan hastaların; demografik özellikleri, özgeçmişi, tanı anındaki vital bulguları, laboratuar bulguları 1. ve 3. gün plt,pdw,mpv, kolinesteraz, üre, kreatin, sodyum, potasyum, kan gazı değerleri kaydedildi.Hastaların tanı anındaki troponin ve d-dimer değeri kaydedildi. Wells ve PESİ Skorları hesaplandı. Doppler USG incelemesi sonucu DVT saptanıp saptanmadığı kaydedildi.Hastaların EKG si değerlendirildi. Hastalara acil serviste pulmoner tromboemboli tanısı konduktan sonraki ilk 15 dakika içinde 5cc kan biyokimya tüpüne alındı ve geliş kolinesteraz düzeyi çalışıldı. Yatışı verilen hastaların tedavilerden sonraki 3. günde yattığı serviste tetkik için kan alınır iken 5cc kan biyokimya tüpüne alındı ve tedavi sonrası ikinci kolinesteraz düzeyi çalışıldı. Çalışmaya alınan hastaların medikal kayıtlarından hastanede nerede takip edildiği (servis, yoğun bakım), hastanede kalış süreleri, hastane içi mortaliteleri ve bir aylık mortalite gelişip gelişmediği hastane kayıt sistemi üzerinden takip edildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 60 hasta dahil edildi. 60 hastanın 25'i (%41,7) erkek ve 35'i (%58,3) kadındı. Yaş ortalaması 67,8±15,7 idi.
Özet (Çeviri)
Objective:We planned to investigate the role of platelet indices (plt, pdw, mpv) and cholinesterase activity in the diagnosis of pulmonary embolism in our study. Material and method:In this prospective study, 60 patients who met the inclusion criteria for PTE diagnosis were included in the study.Patients taken to work; demographic characteristics, CV, vital findings at diagnosis, laboratory findings plt, pdw, mpv, cholinesterase, urea, creatine, sodium, potassium, blood gas values were recorded on the 1st and 3rd day. Troponin and d-dimer values of the patients were recorded. Wells and PESI Scores are calculated. Doppler USG review recorded that DVT was detected. ECG of the patients was evaluated. The patient was admitted to a 5cc blood chemistry tube within the first 15 minutes after the diagnosis of emergency paramedian pulmonary thromboembolism and the cholinesterase level was studied. Patients who were admitted to the hospital were taken blood for examination on the 3rd day after the treatment and 5cc blood was taken to the biochemical tube and the second cholinesterase level was studied after the treatment. Where medical records of the patients taken to work were followed in the hospital (service, intensive care), hospital stay, in-hospital mortality and one-month mortality were monitored through the hospital registry system. Results:A total of 60 patients were included in the study. Twenty-five of the 60 patients (41.7%) were male and 35 (58.3%) were female. The mean age was 67.8 ± 15.7. Daily mpv, pdw, plt and cholinesterase values were recorded and compared with the values of the 3rd day in the follow-ups.