Türkiye bankacılık sektöründe etkinlik
Effectiveness in Turkey banking sector
  1. Tez No: 501712
  2. Yazar: ESRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonometri, Banking, Econometrics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son çeyrek yüzyılda, özellikle gelişmekte olan ekonomilerde devamlılığı ve büyümeyi sağlayan sektörlerin başında gelen bankacılık sektörünün etkin çalışması ülkelerin ekonomik gelişmişliği açısından büyük önem arz etmektedir. Gün geçtikçe daha çok önemsenen bu durum çalışmamızın konusu olarak ele alınmıştır. Bu çalışmada 2014-2016 yılları arasında Türk Bankacılık Sisteminde faaliyet gösteren 29 adet mevduat bankasının etkinlik skorları hesaplanarak göreli etkin olup olmadıkları Veri Zarflama Analizi (VZA) yöntemi ile araştırılmıştır. VZA'da çıktı yönlü CCR/BCC ve süper etkinlik modelleri kullanılmıştır. Süper etkinlik skorlarını hesaplamaktaki amaç, etkin bankalar arasında etkinlik sıralaması yapabilmektir. CCR modeline göre 11 bilanço döneminde de hiçbir kamu sermayeli banka etkin bulunamamışken, BCC modeline göre ise kamu sermayeli bankalar 11 bilanço döneminde de etkin bulunmuştur. Özel sermayeli bankalardan 2 tanesi farklı bilanço dönemlerinde CCR modeline göre etkin bulunurken, BCC modeline göre farklı bilanço dönemlerinde 10 banka etkin bulunmuştur.Yabancı sermayeli bankalar için de BCC modeline göre daha fazla banka etkin bulunmuştur. Bunun nedeni CCR modeli toplam etkinliği göre değerlendirme yaparken, BCC modeli yalnızca tek girdi ve çıktı değişkeninin etkin kullanılmasını bankanın geneli için etkinlik değerlenirmesi olarak görmesinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the last quarter century, among other sectors the efficiency of the banking sector that facilitates growth and continuity is important for the economic development of countries, especially for developing economies. This situation, grabbing more and more interest is chosen as topic for our study. In this study the 2014 – 2016 activity scores of 29 Turkish Banks dealing with deposit banking are evaluated with Data Enveloping Method (DEM) to see whether they are relatively affective or not. Output wayword CCR/BCC and super effeciency models are used in DEM. The aim to calculate super efficiency scores is to sort/Rank efficiency between active banks. While government fund banks couldn't be seen to be efficient in 11 balance sheet terms according to the CCR model they were found to be efficient in the 11 balance sheet terms according to the BCC model. Of the private fund banks 2 were found to be efficient in different balance sheet terms according to CCR model and 10 banks were found efficient in different balance sheet terms according to BCC model. Foreing fund banks are found seen to be efficient according to the BCC model. This is because while the CCR model evaluates the total activities. BCC model views the evaluation of the efficient use of one input and one output variable as the banks overall efficiency.