β-ekzotoksin geni (thuE) taşıyan yerel Bacillus thuringiensis suşlarının belirlenmesi
Determinaton of native Bacillus thuringiensis strains carrying β-exotoxin gene (thuE)
- Tez No: 501714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Ziraat, Microbiology, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bacillus thuringiensis (Bt) Cry, Vip ve β-ekzotoksin (thuringiensin) gibi çeşitli metabolitler üreten gram pozitif ve spor oluşturan bir toprak bakterisidir. Bundan dolayı Bt zararlılarla biyolojik mücadelede yaygın olarak kullanılmaktadır. β-ekzotoksin, bazı Bt suşları tarafından üretilen, termostabil bir metabolittir. Omurgalı canlılar üzerinde toksit etkisi nedeniyle, Bt'in ticari preparatlarının çoğu, β-ekzotoksin üretmeyen suşlardan hazırlanmaktadır. Bu çalışma cry geni taşıdığı ve bazı zararlı böcekler üzerinde toksisite gösterdiği bilinen 75 adet Bt suşunun β-ekzotoksin geni (thuE) taşıyıp taşımadığının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca cry1I geni taşıyanların thuE taşıyanlar ile arasında bir korelasyon olup olmadığı araştırıldı. Yaptığımız bu çalışmada 75 adet Bt'den %53.33'ünün thuE1, %2.67'sinin thuE2, %2.67'sinin thu4, %5.33'ünün de cry1I geni taşıdığı belirlenmiştir. Öte yandan bunlardan sadece Sy29 suşunda thuE1 bulunmazken bu suşun thuE2 genini taşıdığı görülmüştür. Aynı zamanda HD125 ve Sy27.1 suşlarının hem cry1I hemde thuE genini taşıdığı belirlenmiştir. Suşların yarıdan fazlasında β-ekzotoksin geni tespit edilmiş olup hedef dışı organizmaların zarar görmemesi için biyoassay çalışmalarında bu geni taşıyanların kullanılmaması, kullanılacaksada β-ekzotoksin ürünlerinden arındırıldıktan sonra kullanılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Bacillus thuringiensis is a gram-positive and spor forming soil bacterium that produces various metabolites as Cry, Vip and β-exotoxin (thuringiensin). Therefore, Bt is widely used in biological control of pest insects. β-exotoxin is a thermostable metabolite produced by some Bt strains. Due to toxic effect on vertebrate organisms, most commercial preparations of Bt are prepared from strains that do not produce β-exotoxin. In present study, previously characterised 75 Bt strains carrying cry genes and exhibiting toxicity on some pest insects were used. These 75 Bt strains were screened based on β-exotoxin gene (thuE). In particular, it was investigated whether there was a correlation between cry1I and thuE in strains. We observed that percentage of thuE1, thuE2, thu4 and cry1I in Bt strains were 53.3, 2.67, 2.67 and 5.33, respectively. Although the thuE1 was not seen in Sy29 strain, it had thuE2 gene. Also it was observed that HD125 and Sy27.1 strains carry both the cry1I and thuE genes. In more than half of the strains, β-exotoxin gene was observed and concluded that products of those strains should not be used in bioassay studies, or for preventing the non-target organisms toxic substances as β-exotoxins should be removed from effective crystal protein preparations before use.