Acoustical design of the perforated pipe mufflers
Delikli boru susturucularının akustik dizaynı
  1. Tez No: 50172
  2. Yazar: ENGİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERKAN DOKUMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu tez farklı şekil ve boyutlara sahip delikli boru eksoz susturucularını, susturucu içerisinde ortalama gaz akıiı olması ve olmaması durumunu gözönüne alarak incelemektedir. Hesaplanan ve ölçülen karakteristik değerler tezde konu edilen susturucular üzerinde karşılaştınlmıştır.“Numerical decoupling method”doğru ve çapraz gaz akışı içeren iki ayrı susturucuya uygulanmıştır. Bu tezde konu edilen susturucuların performans değerlerini saptamak amacıyla transmisyon kaybı (TL) ve ses düşürme (NR) karakteristikleri tanımlanmıştır. Analizler boyunca sıcaklık değişimleri ihmal edilmiş ve sıra deliklerin borular üzerinde düzgün yayıldığı kabul edilmiştir. Nümerik sonuçlar diğer yazarların sonuçlarıyla çeşitli geometrik boyutlar, porozite ve ortalama Mach sayılan için karşılaştırılmış ve iyi uyum bulunmuştur. Deneyler plastik borulardan imal edilen susturucu modelleri üzerinde yapılmıştır. Her iki susturucunun teorik ses düşürme (NR) karakteristikleri deneysel sonuçlarla karşılaştınlmıştır. Düşük frekanslardaki teorik ve deneysel sonuçların iyi uyum içerisinde olduğu gözlenmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is concerned with the determination of the acoustical characteristic values of the perforated exhaust pipe mufflers, having various types and dimensions, with and without mean flow. Comparison of the predicted and measured characteristics of the studied muffler models is also carried out. The numerical decoupling method is applied to two mufflers, namely, the through-flow resonator and the cross-flow resonator. Transmission loss (TL) and noise reduction (NR) are used to describe the performance of the mufflers considered in the thesis. Throughout the analysis the temperature gradient is neglected and perforations are assumed to be uniformly distributed over the length of the pipes. The numerical results are compared with the predictions of other authors for several geometrical dimensions, porosities and mean flow Mach numbers, and found to be in good agreement. Experiments are carried out on the muffler models which were produced from plastic pipes. The theoretical noise reduction characteristics of the two muffler models are compared with the experimental results. The theoretical results and the experimental results are found to be in good agreement for relatively lower frequencies.