Subtalamik bölge ve ventral amigdalofugal ak madde yolları mikrocerrahi anatomisinin fonksiyonları ile birlikte değerlendirilmesi
Evaluatıon of mıcrosurgıcal anatomy of subthalamıc regıon and ventral amygdalofugal whıte matter pathways wıth regard to theır functıon
  1. Tez No: 501722
  2. Yazar: BURUÇ ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN TANRIÖVER, YRD. DOÇ. DR. ABUZER GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Nöroşirürji, Anatomy, Neurosurgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız derin beyin stimülasyonu cerrahisinde sık kullanılan bir hedef olan subtalamik bölgenin, çevresindeki limbik ve subkortikal yapılar ile ilişkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla özellikle amigdala bağlantı yolu olan ventral amigdalofugal yol ve hipotalamus tegmentum bağlantı yolları olan dorsal longitudinal fasikül ve medial önbeyin demeti, subtalamik nükleus ile ilişkileri açısından incelenmiştir. Yöntem: Bu çalışma İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Nöroşirurji Ana Bilim Dalı, Mikro-Endonöroşirurji ve Nöroanatomi Eğitim Araştırma Laboratuvarı'nda gerçekleştirildi.10 adet postmortem insan beyni, Klingler J. yöntemine uygun olarak fikse edildi ve diseksiyona hazır hale getirildi. Diseksiyonlar cerrahi mikroskop altında Rhoton mikrocerrahi seti kullanılarak yapıldı. Diseksiyonlar lateralden mediale, medialden laterale yapılarak ak madde lifleri kat kat kaldırıldı. Diseksiyonlar sırasında her aşamada ulaşılan lifler ve anatomik yapıların birbirleri ile ilişkisi profesyonel dijital fotoğraf makinası ile 3 boyutlu fotoğraflama tekniği kullanılarak fotoğraflandı. Bulgular: Çalışmamızda amigdalanın başlıca bağlantı yollarından biri olan ventral amigdalofugal yol, sonlama yerlerine göre 6 bölüme ayrılmıştır. Literatürde ilk defa dorsal longitudinal fasikülün medial önbeyin demetinin, mamillotegmental trakt, mamillotalamik trakt, zona inserta ve subtalalmik nükleus ile ilişkisi ve periakuaduktal gri maddeye olan seyri aynı anda ortaya konmuştur. Stria terminalisin yatak çekirdeğinin de bulunduğu lateral hipotalamik alandan başlayan medial önbeyin demeti liflerinin ventral amigdalofugal yolun amigdala-hipotalamik bölümü ile olan ilişkisi ve devamlılığı izlenmiştir. Ayrıca ventral tegmental alan boyunca ventral amigdalofugal yolun amigdala-talamik ve amigdala-tegmental bölümleri ve diğer limbik subkortikal yapılar ile ilişkisi gösterilmiştir. Sonuç: Subtalamik nükleusa uygulanan derin beyin stimülasyonu tedavisinde tüm bu yapıların diğer subkortikal limbik sistem yapıları ile olan yakın ilişkisi iyi bilinmeli ve dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Object: In the present study, we aimed to define the relationship between subthalamic area, a common target for deep brain stimulation surgery, and surrounding limbic and subcortical structures. To that end, ventral amygdalofugal pathway which is a major connection pathway for amygdala; and dorsal longitidunal fascicle and medial forebrain bundle, which are hypothalamus/tegmental pathways, are investigated according to their relationship to subthalamic nucleus. Materials and Method: The study is carried out in Micro-Endoneurosurgery and Neuroanatomy Training and Research Laboratory, Department of Neurosurgery, Istanbul University Cerrahpasa Faculty of Medicine. 10 cadaveric human brains are fixed according to Klingler J. and Ludwig E. Method and prepared for dissection. Dissections are performed under surgical microscope using a Rhoton microsurgical dissection set. White matter fibers are removed layer-by-layer with dissections carried out in lateral-to-medial and medial-to-lateral fashions. Every stage of dissection is photographed with a professional digital camera using 3-dimensional photography technique. Results: We distinguished 6 different parts for ventral amygdalofugal pathway, a major connection pathway of amygdala, according to their terminations. The relationship of dorsal longitidunal fascicle with medial forebrain bundle, mamillotegmental and mamillothalamic tracts, zona incerta and subthalamic nucleus as well as its projections to periaquaductal gray matter were demonstrated simultaneously for the first time in literature. The relation between medial forebrain bundle fibres which arise from lateral hypothalamic area consisting bed nucleus of stria terminalis and amygdalo-hypothalamic part of ventral amygdalofugal pathway are observed. Amygdalo-thalamic and amygdalo-tegmental parts of ventral amygdalofugal pathway among ventral tegmental area and its connections with other limbic structures are also demonstrated. Conclusion: For deep brain stimulation to subthalamic nucleus, close connection of mentioned structures to other subcortical limbic system components should be well known and regarded.