Uluslararası göçün tetikleyicisi olarak şiddet ve Türkiye'ye yönelen şiddet kaynaklı göçlerin analizi
Violance as a trigger of international migraton and analysis of violence-induced migrations to Turkey
- Tez No: 501745
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT EMRAH BERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Göç, insanlık tarihinin en uzun soluklu maceralarından biridir. İnsanlar ekonomik, ekolojik, siyasal, toplumsal, dinsel gibi çok farklı nedenlerle, bireysel ya da kitlesel olarak yaşam yerlerini gönüllü veya zorunlu olarak değiştirmişlerdir. Değiştirme, dönüştürme etkisi çok güçlü olan göç olgusu bireylerin, toplumların, imparatorlukların ve hatta medeniyetlerin değişimine, gelişimine ve kimi zaman da tarih sahnesinden silinişine neden olmuştur. İçinde bulunduğumuz dönem küreselleşmenin de etkisiyle“Göçler Çağı”olarak ifade edilmektedir. Ulaşım ve iletişim teknolojileri gelişmekte; bilginin, finansın, mal ve hizmetlerin uluslararası hareketliliği artmaktadır. Buna paralel olarak her ne kadar ulus devletlerce kontrol altında tutulmaya çalışılsa da, düzenli ya da düzensiz olarak, bireyin de uluslararası hareketliliği artmaktadır. İnsanların ulusal sınırlar ötesi hareketliliğini konu edinen uluslararası göç olgusu, bugün özellikle zorla yerinden edilmiş insanlar, yani sığınmacılar ve mülteciler özelinde dünya kamuoyunun ana gündem maddelerinden birini oluşturmaktadır. Dünya genelinde dağılmış olan şiddet hareketleri nedeniyle milyonlarca insan yerlerini, yurtlarını terk ederek başka bir ülkeye göç etmek zorunda kalmaktadır. Coğrafi olarak şiddet vakaların kavşağında olan Türkiye ise zorunlu göç hareketlerinden en çok etkilenen ülkelerden biridir. Bu çalışmada zorunlu göç hareketlerini artıran ve hızlandıran bir neden olarak şiddet konusu irdelenmiş olup İkinci Dünya Savaşı sonrasında meydana gelen sığınmacı ve mülteci hareketleri ulusal ve uluslararası çatışmalar bağlamında ele alınmıştır. Ayrıca hedef ülke olarak Türkiye'ye yönelen zorunlu göç hareketleri tarihsel olarak incelenmiş ve Türkiye'deki sığınmacıların ve mültecilerin profili ortaya konularak konuya ilişkin istatistiklere yer verilmiştir. Çalışma literatüre dayalı bir çalışma olup, daha çok birincil ve ikincil kaynaklardan faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration is one of the longest journeys in the history of humanity. People have changed their habitats voluntarily or compulsorily either by their own means or in mass due to various reasons such as economic, ecological, political, social or religious. The migration concept, having a very strong transformation/change impact, has pushed individuals, communities, empires and even civilizations to change, to develop and sometimes to be wiped off the history. The period that we live in is called the“Age of Migration”due to the impact of globalization. As the transportation and communication technologies continue developing, the international movement of information, finance, goods and services increases. In parallel to this, the regular or irregular international movement of persons increases as well, although nation states strive to keep it under control. The international migration concept, focusing on the movement of people beyond national borders, constitutes one of the main agenda items in today's world public opinion specifically on displaced people, i.e. refugees and asylum-seekers. Millions of people around the world are forced to leave their homeland and migrate to another country due to acts of violence. Turkey, which is geographically at the crossroads of various cases of violence, is one of the most affected countries from forced migration. In this study, the violence concept is examined as a factor that increases and accelerates forced migration, and the refugee and asylum seeker movements in the aftermath of World War II are discussed within the framework of national and international conflicts. Moreover, forced migration movements targeted to Turkey are historically examined, the profile of asylum seekers and refugees in Turkey is shared, and relevant statistics are presented. It is a literature-based study, and the basis mainly consists of primary and secondary sources.