Sinemada uyarlama: Selvi Boylum Al Yazmalım ve Cengiz Aytmatov
Adaptation in cinema: Selvi Boylum Al Yazmalim and Chingiz Aytmatov
- Tez No: 501746
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kırgızların dünyaca tanınmış ünlü yazarı Cengiz Aytmatov'un özellikle ülkemizde en çok bilinen eserlerinden biri Selvi Boylum Al Yazmalım adlı uzun hikâyesidir. Ali Özgentürk eseri senaryolaştırmış, Atıf Yılmaz ve Ali Özgentürk yönetmiştir. Arif Keskiner'in yapımcılığını üstlendiği filmin müziğini Cahit Berkay, görüntü yönetmenliğini de Çetin Tunca yapmıştır. Türkân Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin'in başrollerini oynadıkları filmin yapım yılı 1977'dir. Film 1978 yılında gösterime girmiştir.“Kan bağı olan mı gerçek babadır, yoksa çocuğa emek veren, yetiştiren mi?”,“Sevgi mi, emek mi?”kurgusu üzerine inşa edilen filmde Atıf Yılmaz hemen bütün filmlerinde olduğu gibi kadın sorununu da ele almıştır. Selvi Boylum Al Yazmalım filmi 1978 yılında on beşincisi düzenlenen Antalya film festivalinde en iyi ikinci film, Atıf Yılmaz en iyi yönetmen, Çetin Tunca da en iyi görüntü yönetmeni ödülüne layık görülmüştür. Aynı yıl düzenlenen Taşkent Film Şenliği'nde Türkân Şoray, Selvi Boylum Al Yazmalım filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu seçilmiştir. Yüzyılın en iyi on filmi arasında gösterilen film Türk seyircisi tarafından çok beğenilmiştir. Selvi Boylum Al Yazmalım roman-senaryo-film karşılaştırması tezimizin konusunu teşkil etmektedir. Tezimizde bu üçlünün benzerlikleri ve ayrıştıkları noktalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most known in our country products of the world known prominent Kyrgyz writer Chingiz Aytmatov is the“Selvi Boylum Al Yazmalım”novel. Ali Özgentürk has written scenario based on the novel and Atıf Yılmaz and Ali Özgentürk were directors. This film's produced by Arif Keskiner, music produced by Cahit Berkay and director of photography was Çetin Tunca. The film with Türkân Şoray, Kadir İnanır and Ahmet Mekin as main actors was produced in 1977 and was let out in 1978. Atıf Yılmaz, who based the movie on the idea of“Who is the real father – the one with blood ties or the one who made efforts to grow up a child?”,“Love or effort?”had well capture the women issue as he did in almost every movie. Selvi Boylum Al Yazmalım movie was the second best movie on the 15th Antalya Film Festival in 1978, as well as Atıf Yılmaz rewarded with the best director and Çetin Tunca with the best director of photography awards. During the Tashkent Film Festival in the same year, Türkân Şoray was rewarded as the best woman actor for the role in Selvi Boylum Al Yazmalım film. The film, being one of the best movies of the century, was very much appreciated by Turkish spectators. The focus of our thesis is the comparison of Selvi Boylum Al Yazmalım novel, script and the film. The article reviews similarities and differences.