Üslü ifadelerle ilgili etkinlik temelli öğretimin matematik akademik başarısına, tutumuna ve kaygı-endişe düzeyine etkisi
The effect on the level of academic success, mathematical attidue and mathematical anxiety in activity based teaching with the exponential numbers
  1. Tez No: 501777
  2. Yazar: NURBAKİ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Öğretmenliği Eğ. Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışmanın amacı, 9 sınıf matematik dersinde üslü sayılar konusunda etkinlik temelli öğretimi etkililiğinin, öğrencilerin matematik tutumlarına, matematik kaygı-endişesine akademik başarıya etkisini belirlemektir. Bu amaçla, çalışmada 9. sınıf üslü sayılar konusunda tasarlanan etkinlikler, 2016-2017 eğitim öğretim yılında Balıkesir ili Karesi ilçe merkezinde yer alan bir Anadolu lisesinin 9. Sınıfında okumakta olan NT=99 (NK=32 , ND=67) öğrenciye uygulanmıştır. Çalışma öntest-sontest desenli nicel bir araştırma olup, 2 sınıf deney, 1 sınıf kontrol grubu olarak rastgele seçilmiştir. Veriler öğrencilerin matematik tutum ölçeği ve matematik kaygı endişe ölçeği ve üslü sayı etkinliklerine verilen cevaplarla toplanmıştır. Veriler SPSS 22.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Öğrencilerin üslü sayılar konusundaki etkinlik temelli öğretimden sonra matematik akademik başarılarının arttığı, matematiğe olan kaygı endişesinin azaldığı ve matematiğe karşı tutumun değişmediği görülmüştür. Akademik başarının artmasından dolayı diğer sınıf seviyelerine de uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to specify (determine) the mathematical approach and anxiety (concern) of the pupils in the 9th math class, teaching the subject of exponential numbers on the basis of activity based teaching. For this purpose, in the study envisaged 9th grades exponential numbers has been performed (NT =99 pupils (NK =32, ND =67) in an Anatolian High School from the county of Karesi in the province of Balıkesir in 2016 – 2017 Academic year. The study is a pretest-posttest patterned quantitative research with 2 experimental, 1 class control group, chosen randomly. The data was collected by the answers given to mathematical altitude scale and mathematical anxiety scale and exponential number activities. The data was analyzed using the SPSS 22.0 package program. After the activity based teaching on exponential numbers it can be seen that student's academical success on math increases, their anxieties to mathematics decreases and it was observed that the attitude towards mathematics has not changed. It is suggested to apply to the other class levels because of the increase in academic success.