Development of a new techniques in marble restoration
Mermer restorasyonunda geliştirilmiş yeni teknikler
  1. Tez No: 50178
  2. Yazar: DAMLA AFYON
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. GÜLÇİN KÜÇÜKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu çalışmada eski eserlerden günümüz yapıtlarına, lahitlerden mezar taşlarına, müzedeki heykellerden büstlere kadar kullandığımız mermerin tanıtımı, tahribi ve korunması ele alınmıştır. Çünkü mermer, doğanın tarafımızdan oluşturulan mekanlardaki işlevsel ve sanatsal yansımasıdır. Yerküreye sağlam basışı, sadeliği, temizliği, doğallığı, güçlülüğü, kalıcılığı, uyumu, yaratıcılığı simgeler. Birinci bolümde, öncelikle mermerin kayaçlar içerisindeki yeri dikkate aünarak, kökeni iyi bir şekilde irdelenmek istenmiştir. Bu bölüm altında sırasıyla mermer türleri, özellikleri, ocaktan çıkarılması, Akdeniz ve ülkemizdeki mermer yatakları ele alınarak genel tanımlamalar yapılmıştır. İkinci bölümde mermerin restorasyonunun bilinçli bir şekilde yapılabilmesi için bozulma şekiUerinini nedenleri araştırılmıştır. Btünyesel ve dış etkilerle oluşan tahrip nedenleri olarak iki bölümde incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Anadolu'da ve tüm Türkiyemizde mermer kültür ve geleneğinin biraz olsun korunabilmesi için onun ileri kültür düzeyi ve hele hele uygarlık göstergesi olma niteliği çabasıyla restorasyonuna önem verilmiştir. Bu amaçla çeşitli tekniklerle bakımı, onarımı, temizliği gibi konular ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In tMs thesis marble, that is used in antique works as well as in today's buldings, in tombs of yesterday as well as on grave sones of present and in sculptures of yesterday exhibited at the museums as well as in busts of day with great importance and care is defined and its deterioration reasons and conservation methods are evaluated. Marble is the artistic and functional reflection of nature on spaces created by us. It symbolizes solid step on Üıe earth, simplicitiy, clearness, naturality, infiıüty, conformity and creativity. * hi chapter I, the place of marble among rocks is evaluaded in detail. Types of marbles, their specifications, minings and beds in, Mediteranean and in Turkey are described in general. The causes of deterioration for a concious restoration of marble are given in this chapter II. They are studied in two sections as structural and environmental. The restoration of marble to conserve marble culture and tradition in Anatolia because of its high cultural level and civilization indicator property is provided in chapter III. Maintanence, repair and cleaning of marble with different techniques are studied because of this.