Dynamic stability of beams with variable rectangular cross section under periodic axial loading
Değişken kesitli çubukların periyodik eksenel yük altındaki dinamik stabilitesi
  1. Tez No: 50180
  2. Yazar: AYSUN BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışmada, değişken kesitli ankastre çubuğun statik ve dinamik stabilitesi incelenmiştir. Çubuk, Timoshenko çubuk teorisine dayalı Narayanaswami ve Adelman tarafindan geliştirilen, dört serbestlik dereceli sonlu eleman ile modellenmiştir. Langrange denklemleri ile birlikte enerji ifadeleri kullanılarak, Mathieu-Hill tipindeki denklemler oluşturulmuştur. Çubuğun dinamik kararsız davranacağı uyan frekans aralıkları için Bolotin'in yaklaşımı gözönüne alınmıştır. Analiz çözüm için Quick Basic programlama dili kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlarla literatürde mevcut diğer araştırmacıların sonuçlarının karşılaştırılması ile geliştirilen program ve formülasyonlarm doğruluğu görülmüştür. Eksenel yöndeki kalınlık ve boy değişimlerinin frekans, statik stabilite ve dinamik stabilite üzerindeki etkileri tablo ve grafik olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, dynamic and static stability of a variable cross-sectioned cantilever beam has been examined. The four degree of freedom finite element model used was developed by Narayanawami and Adelman based on Timeshenko Beam Theory. Using energy expressions in conjunction with Langrange equation, Mathieu-Hill type equation is obtained. Bolotin's approach is considered for disturbing frequency ranges in which the beam is to be unstable. The Quick Basic programming language is used in the analysis. The formulations and programme developed are verified by comparing the present results with the results of other investigators in the existing Literature. The effects of thickness variation and length variation in the axial direction on the frequencies, static and dynamic stability of clamped-free beams are presented in graphical and tabulated forms.