Estimation of suspended sediment using NOAA-AVHRR satellite data
NOAA-AVHRR uydu dataları ile askı yük yoğunluğu hesabı
- Tez No: 50183
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ÖZMEHMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET NOAA-AVHRR UYDU DATALARINI KULLANARAK ASKÎ YUK KONSANTRASYONU HESABI Bu tez çalışmasında, kıyı bölgelerde askı yük dağılımının NOAA uydusunun AVHRR sensöründen elde edilen görüntüler yardımıyla hesaplanması araştırılmıştır. Ana amaç akıntı hızı, rüzgar gibi çeşitli dış faktörlere göre çok hızlı değişim gösteren askı yük dağılımının, yeryüzü istasyon ölçümlerinden bağımsız bir şekilde, periodîk olarak geniş bir bölgede izlenmesidir. Bu amaç için, AVHRR sensörünün 1. ve 2. kanal görüntüleri bu çalışmada kullanılmıştır. Askı yük dağılımı ile orantılı olan yansıma değerleri güneş parıltısı ve atmosferik radyans değerleri dikkate alınarak hesap edilmiştir. Kanal 1 ve kanal 2 'nin yansıma değerlerinin birbirinden çıkartılması ile atmosferik etkilerin azaltanı da gerçeklenmiştir. Ayrıca, ham ve işlenmiş uydu görüntülerinin PC ekranında gösterilmesi ve bazı görüntü işleme algoritmalarının kullanılması için C“1”4" dilinde yazılmış bir program kullanıma sunulmuştur. ııı
Özet (Çeviri)
THESIS ABSTRACT ESTIMA TION OF SUSPENDED SEDIMENT CONCENTRATION USING THE NOAA-AVHRR SATELLITE DATA By GULESER KALAYCI Master of Science, January 1996 (B.Sc, Dokuz Eylul University, 1992) 37 Typed Pages Supervised by Prof. Dr. Kemal ÖZMEHMET In this thesis, the distribution of suspended sediment concentration in coastal waters (Bay of IZMIR) is investigated using remotely sensed images from the NOAA satellites. The reflectance images which are related with suspended sediment concentrations in coastal water were obtained considering sunglint effect and atmospheric path radiance. Subtracting the reflectance values of channel 1 and 2 of AVHRR, the atmospheric effect correction were also realized. Also, a software program which was written in C++ was prepared by which, the user can display raw or processed images and perform smoothing, zooming, thresholding, save, area selection and contrast enhancement functions. All the functions can be performed by simply moving the mouse on to the related function button on a 256 color PC screen. II