An Investigation on larval development and growing rate of koruma prawn (penaeus japonicus) in Mediterannean Sea
- Tez No: 50184
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN AVNİ BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada karides yetiştiriciliğinde larva üretimi ve büyütülmesi üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Amaç Ege Denizinde P. japonicus'vaı larval gelişimi büyüme ve yaşama oranının pH, tuzluluk oram, doymuş oksijen, aydınlanma süresi ve sıcaklıkla ilgili olasılıklarını incelemektir. Antalya Serik ve Belek' ten yakalanan ortalama canlı ağırlığı 35 g. ve ortalama boyu 17 cm. olan olgun yumurtalı karidesler özel yumurtlatma tanklarına alınmıştır. 18 anaç" a termal şok ve gözkesme metodu uygulanmıştır. Dış ortamda yapılan büyütme ve besleme peryodunda Galveston sistemi uygulanmıştır. Yumurtlamadan sonra larvaların yaşama oram ve yaşama gücü incelenmiştir. Larvaların gelişimi her safhada örneklerle kontrol edilmiştir. Larvalar 30 gün süreyle diatom {Chaetaceros sp.), microalg {Tetraselmis sp., İsochrysis sp.), Rotifer (Brachiorms plicatilis) ve artemia salina nauplii ile beslenmiştir. Bir aylık süreç sonunda güneş ışığı ve sıcaklığın etkisi sonucunda Pıo safhasında ortalama uzunluk ve canlı ağırlıkları Tl için 14.9 mm, 0.027 g., T2 için 18.1 mm, 0.037 g. olan 70.000 adet postlarva üretilmiştir. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study larval production and growment experiences at Kuruma prawn breeding had been investigated, if s aime to improve the production possibility the species of Penaeus japonicus Larval rearing, growing rate, survival rate connected with pH, salinity, Desatureted Oxygen, illumination and temperature in Mediterrenean Sea. Mature prawns {Penaeus japonicus) which had catched from Serik, Belek in Antalya were about 35 g. average live weight and 17 average cm. total lenght. Mature - egged prawns had taken to the special spawning tanks. Galveston spawning methods had practiced at outdoor systems Use eyestalk ablation method for 18 mature prawn. After spawning the ratio of larvae and their live-power were rather low. The improvement of larvae were controlled by samples at each period. Larvae were feed by diatome (Chaetaceros sp.), microalg (Tetraselmis sp., İsochrysis sp.), rotifera (Brachionus plicatilis) and Artemia salina nauplii for 30 days. At the end of 2 tank experiments 70.000 juveniles on PLx stage in 1 month period. These were 2 different groups and the most diference is direkt sunligt on larval stages. Tank 1 avarage live weight 0.027 g., total lenght 14.9 mm. and Tank 2 avarage live weight 0.037 g., total lenght 18.1 mm. 53