Üst gastrointestinal sistem (GİS) karsinomalı ve kronik gastritli hasta gastrik biyopsi örneklerinden hazırlanmış parafin blok örneklerinde h.pylori prevalansı ile h. pylori cagPAI ve vacA genotiplerinin histopatolojik tanı ile korelasyonunun belirlenmesi
Determination of h. pylori prevalence and correlation between histopathologic diagnosis and h. pylori cagpai and vaca genotypes in paraffin embedded biopsy samples prepared from patients with upper gastrointestinal (gi) carcinoma and chronic gastritis
- Tez No: 445372
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
H. pylori Gram negatif, spiral şeklinde, mikroaerofil bir bakteri olup dünya nüfusunun yarısından fazlasının midesinde kolonize olan bir patojendir. Gastrit, gastrik ülser, duodenal ülser, midede adenokarsinoma, mukoza ile ilişkili lenfoid doku lenfoması (MALT lenfoma) gibi gastritle ilişkili hastalıkların en önemli nedenidir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 1994 yılında Helicobacter pylori' yi birinci grup gastrik kanserojen olarak ilan etmiştir. H. pylori' nin neden olduğu kronik gastritin prekanseröz bir patolojisi olduğu bilinmektedir. Kanser oluşumunda Helicobacter pylori'ye ait bazı özelliklerin rolü üzerinde önemle durulmaktadır. Cag Patojenite Island (cagPAI) ve vakuolasyon cytotoxinA (vacA) gibi virülans genleri, enfeksiyona neden olan suşun patojenik potansiyeli üzerinde modifıye edici etkiye sahip olabilir. Bu çalışmada, İran ve Türkiye' deki aktif kronik gastrit ve mide adenokarsinomu ile ilişkili H. pylori' nin virulans faktörleriyle ilişkili genlerin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda, daha önceki bazı çalışmalarda baz alınan bazı cagPAI komponentleri ve vacA gen alt tipleri üzerinde duruldu. Amacımıza ulaşmak için, İran ve Türk hastalardan Formalinle fikse edilmiş Parafin Gömülü (FFPD) dokular elde edildi. Suşlardaki cagA, cagE cagT, cagG, cagM, vacA s1a, vacA s2, vacA m1 ve vacA m2 genlerinin prevalansı, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ve spesifik primerler kullanılarak çalışıldı. 320 hastanın %28.43' ünde H. pylori tespit edilmiştir. İran ve Türk hastalarında vacAs1a, vacAm2 ve cagA genlerinin ortalama prevalansı, % 82,41, % 71,42 ve %69,23 oranında baskın olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, Türk ve İran hastalarında incelen genlerin aynı olduğu ve H. pylori enfeksiyonu dışında konağın genetik yapısı ve beslenme gibi faktörlerin de gastrik kanser oluşumunda önemli bir rol oynamaktadır. Ancak kanserle cagA genin ilişkisi hasta sayısı artırılırsa, daha anlamlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
H. pylori is a Gram-negative, spiral shaped microaerophile pathogen which is colonized in more than half of the world population's stomach. It is a major cause of gastritis associated disease like gastritis, gastric ulcer, duodenal ulcer, gastric adenocarcinoma, mucosa associated lymphoid tissue lymphoma (MALT lymphoma). Helicobacter pylori is a gastric pathogen that colonizes majority of the world's population. World Health Organization classified Helicobacter pylori as a first class carcinogen in 1994. Genetic diversity within the virulence genes of bacteria such as Cytotoxin associated gene Pathogenicity Island (cagPAI) and vacuolating cytotoxinA (vacA) may have a modifying effect on the pathogenic potential of the infecting strain. This study aimed to investigate which genes can be suggested as potentially related virulence factors for H. pylori associated active chronic gastritis and stomach Adenocarcinoma in Iran and Turkey. We focused on some cag (PAI) components and vacA gene subtypes based on correlations shown in some previous studies. In order to achieve our goal, Formalin Fixed Paraffin Embedded (FFPE) tissues obtained from Iranian and Turkish patients. The prevalence of the cagA, cagE, cagT, cagG, cagM, vacA s1a, vacA s2, vacA m1 and vacA m2 genes were studied in these strains by using the polymerase chain reaction (PCR) method and specific primers. From all of 320 patients, H. pylori was detected in 28.43% of patients. We found that vacAs1a, vacAm2 and cagA genes with mean prevalence of 82.41%, 71.42% and 69.23% were dominant in Iranian and Turkish patients. In conclusion in Turkish and Iranian population the genes that were studied, was homogeneous and there is no significant differences in bacterial genetic and with the exception of H. pylori infection other factors such as host genetics and nourishment play an important role in the formation of gastric cancer. But it is possible that if statistical population increases, the cagA gene association with cancer will be meaningful.