Elektrik güç sistemlerinde yapay zeka ile yük frekans kontrolü
Load frequency control using artificial intelligence in electric power systems
  1. Tez No: 501874
  2. Yazar: MEHMET MUSTAFA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERSİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada güç değeri 100 kW'a kadar olan, küçük çaplı hidroelektrik santrallerinde kullanılabilecek, yük frekans kontrolü ele alınmıştır. Köy ve mezralarda bulunan, debileri az olan akarsu yatakları üzerinde kurulabilecek, küçük ölçekli santraller de frekans kontrollünün yapılması amacıyla bir sistem tasarlanmıştır. Çalışmada Elektronik yük frekans kontrolörü için PID ve Fuzzy kontrol teknikleri ayrı ayrı Matlab programı ile modellenerek, tasarlanan sistemin oluşabilecek durumlara verdiği cevaplar incelenmiştir. Simülasyon sonuçları kontrolsüz, PID ve Fuzzy kontrollü olarak alınmıştır. Fuzzy kontrolün daha etkin olduğu deneylerde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, load frequency control, which can be used in small diameter hydroelectric power plants with power values up to 100 kW, is considered. A system is designed for frequency control purposes for small-scale power plants which can be built on rivers with low volume located in villages and hamlets. In the study, the PID and Fuzzy control techniques for the electronic load frequency controller are modeled separately with the Matlab program and the responses of the designed system to the possible situations are investigated. Simulation results are obtained uncontrolled, PID and Fuzzy controlled. Experiments and the results have shown that fuzzy control is more effective.