Şebekeye bağlı fotovoltaik sistemlerdeki doğru akım bağ kapasitörü üzerindeki akım baskısının azaltılması
Reduction of current ripples on DC-link capacitors in grid connected photovoltaic systems
  1. Tez No: 501873
  2. Yazar: ARZU TÜRKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP HAMEŞ, DOÇ. DR. AHMET TEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında, şebekeye bağlı fotovoltaik sistemlerde gerilim kayanaklı eviriciler için enerji depolama elemanı olarak kullanılan DA bağ kapasitörü üzerindeki akım ve gerilim dalgalanmalarının sebepleri incelendi. Fotovoltaik enerji sisteminin önemli bir bileşeni olan eviricilerin kontrolü için gerekli yapılar analiz edildi. Evirici çalışabilmesi için gerekli olan tetikleme sinyallerinin üretimi yeni bir darbe genişlik modülasyonu yöntemi ile gerçekleştirildi. Bu yeni modülasyon tekniğinin DA bağ kapasitörü üzerindeki akım dalgalanmları üzerindeki etkileri incelendi. Yeni yöntem ile literatürde var olan farklı bir darbe genişlik modülasyonu tekniği, benzetim ortamında gerçeklenerek her iki metodun fotovoltaik enerji sistemine ve şebekeye olan etkileri simülasyon sonuçları ile ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this MSc thesis, the causes of current and voltage fluctuations on the DC-link capacitor were investigated in the grid connected photovoltaic systems, which are used as energy storage elements for voltage source inverters. Prior to the introduction of methods for reducing these fluctuations, the necessary structures for controlling inverters, an important component of the photovoltaic energy system, were addressed. The generation of the trigger signals required for the inverter to operate is accomplished by a new pulse width modulation method. By using the new method, a pulse width modulation technique which is exist in the literature is compared and simulated results of the effects of both methods on the photovoltaic energy system and the grid are realized in the simulation environment.