Yüksek karbonlu ve mikro alaşımlı DIN EN ISO 16120-2:2011-C66D çeliklerde döküm hızının iyileştirilmesi
The effects of speed parameter on macro samples in continuous bi̇llet casting in high carbon, micro alloy DIN EN ISO 16120-2:2011-C66D steel grades
  1. Tez No: 501875
  2. Yazar: VOLKAN KIZILAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER SALTUK BÖLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Metalurji ve Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dünyada ve ülkemizde önemli bir çelik üretim aşaması olarak bilinen sürekli döküm prosesinde, farklı parametreler bir arada kullanılabilmektedir. Ürün özelliklerinin karşılanmasında metalurjik açıdan uygun parametrelerin kullanılması önem arz etmektedir. Sürekli döküm prosesinde geçmişten günümüze birçok yenilik gerçekleştirilmiştir. Sürekli döküm kabiliyetleri ile ihtiyaçlara cevap verecek uygun katılaştırmanın optimum düzeyde yapılabilmesi amacıyla çelik analizleri, refrakter malzemeler, sürekli döküm parametreleri gibi etkili bir çok konu üzerinde çalışmaların yapıldığı bilinmektedir. Sürekli döküm parametreleri incelendiğinde; döküm hızı parametresinin makro numunelerdeki kalite ihtiyaçları açısından etkili olabileceği görülmüştür. Bu nedenle, bu çalışmada döküm hızı parametresi artışının makro numunelerdeki kaliteye etkisi araştırılmıştır. Yöntem olarak; yüksek karbonlu, mikro alaşımlı DIN EN ISO 16120-2:2011-C66D kalite çeliklerde, farklı dökümlerde söz konusu parametre değiştirilerek makro numuneleri alınmış ve kalite ihtiyaçları açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Makro numune kalite sonuçları karşılaştırıldığında; döküm hızının etkisinin gözlendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In continuous casting process which is known important steel making stage in Turkey and all over the world, different parameters may be used in combination. Using the appropriate parameters to fulfill the terms of the metallurgical product properties are important. Many innovations in the continuous casting process was performed to present day from past. The needs and ability of continuous casting, perform optimally in accordance solidification, because of that reason steel analysis, refractory materials, are known to do a lot of work on topics such as effective continuous casting parameters. When analyzing continuous casting parameters it was seen that the casting speed can be effective on the macro sample quality needs consumption. For this reason in this study, it is investigated that the effects of the increase casting speed in the macro samples. For this purpose, high carbon, micro alloys DIN EN ISO 16120-2:2011-C66D steel grades macro samples were cast by changing this parameter is different and needs are evaluated in terms of quality. Compared macro sample quality results; casting speed was the effected.