Az katlı yapıların TDY 2007'ye göre performans analizi uygulamaları
Performance analysis applications of low-rise buildings by TDY 2007
- Tez No: 501888
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ülkemiz çeşitli deprem kuşaklarında yer almaktadır. Son elli yılda ülkemiz coğrafyasında çeşitli büyüklüklerde depremler meydana gelmiştir. Ülkemizde, orta şiddetli depremler bile, can ve maddi kayıplara sebep olmaktadır. Bu sebeple, tüm yapıların deprem performanslarının belirlenmesi çok önem kazanmıştır. Bu çalışmada, TDY 2007'nin 7. bölümü ile ülkemizdeki literatüre giren performans analizi kullanılarak çözümler yapılmıştır. Analizlerde İdecad Statik programı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar tablo ve grafikler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our country is located in various earthquake zones. During the last fifty years, our country has been experiencing severe and severe earthquakes in its geography. In our country, even moderate earthquakes cause life and material loss. For this reason, it has become very important to determine the earthquake performances of all structures. In this study, 7th part of TDY 2007, solutions were carried out using the risk analysis described in the regulation related to performance analysis entering into the literature in our country. Idecad static program was used in the analyzes. The results are presented in tables and graphs.