A Microcontroller based insulation measurement system
  1. Tez No: 50189
  2. Yazar: ALİ KAPSIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAVUZ ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışmada, elektrik ile ilgili sistemlerin üretim aşamasında izolasyon seviyelerinin ölçümü için mikroişlemci kontrollü izolasyon seviyesi test ve ölçüm sistemi tasarlanmıştır. Tüm sistem iki bölümden oluşmaktadır i) izolasyon seviyesi test cihazı ii) fabrika otomasyon ünitesi İzolasyon seviyesi test cihazı sistemin ana bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümün tasarımında Philips 80C51 tabanlı 87C752 kullanılmıştır, izolasyon sevryesi test ünitesi basan ile gerçeklenmiş ve çalıştırılmıştır. Teknik zorluklardan dolayı fabrika otomasyon kısmı gerçeMenmemiştir. Bu kısmın gerçeklenmesi için izolasyon seviyesi test ünitesinde sadece program değişikliği gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a microcontroller based insulation level test and measurement system has been designed for measuring insulation levels of electrical systems in a production line. The complete system consist of two sections: i) insulation level tester and ii) interfacing unit for a factory automation. The main part of this system is the insulation level tester. This part was designed with a Philips 80C51 based 87C752 single chip microcontroller. The insulation level test unit has been successfully realised and operated. Because of the technical difficulties for constructing the factory automation unit, this part of the system was not realised. However this is a trivial matter. The realisation of this part requires an extra software installation.