A Study about a contemporary orthopedic clinic which according to the modern technological conditions
Modern teknolojik koşullarda, çağdaş bir ortopedik kliniği üzerine bir araştırma
- Tez No: 50190
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA CİMCOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET insan kendine özgü bir varlık olarak doğduğu andan itibaren dünyaya geldiği toplum ile tanışır, kültürünün etkisinde kalır. Eğitim dönemi sonucunda çalışma devresine başlar ve üretken olur. Beden ve ruh sağlığı sağladığı sürece bir insan emeklilik çağına kadar üretken olma vasfını en iyi şekilde korur. Dünyanın en gelişmiş canlı varlığı olan insanın gerek doğum, gerek eğitim, gerekse çalışma hayatı boyunca yani kısaca yaşam dönemi içinde bütün fiziksel ve ruhsal etkenler karşısında sakatlık olgusu ile karşı karşıyadır. İşte, özürlülere ortopedi hastalıkları grubu veya tedavi şekli için kurulmuş ve bu konuda ihtisaslaşmış özel hastanelere“Ortopedi Kliniği”denilmektedir. Bu klinikler özürlülerin içinde bulundukları durumu iyiye doğru geliştirilmesi ve onların tümden toplumsal yaşama katılmalarına olanak sağlaması amacıyle, özürlülere özgün ve mimari bariyerlerden yoksun olarak tasarlanan sağlık yapılarıdır, özürlülerin topluma kazandırılması ve mesleki adaptasyonlarının sağlanması sosyal açıdan çok büyük önem taşır. Bu tez çağdaş bir ortopedi kliniğinin en son teknolojik şartlara göre tasarlanması ve her türlü ihtiyacı karşılamaya ilişkin en iyi çözümleri kapsayacak ve tasarılarda pek çok göz ardı edilmiş noktaları ortaya çıkaracaktır. Bu klinikler sadece tedavi ve muayene amaçlı olmayıp, rehabilite bölümlerini de kapsadığından zincirin son halkası da kapanmış olur. Tüm bu fonksiyonları birbirine bağlı düşünmek gerekir. Çünkü hepsi birbiri ile çok yakından ilişkilidir. Çağdaş ortopedi kliniği ne tek başına bir tedavi merkezi, ne bir ılıca-kaplıca, ne de özel bir rehabilitasyon merkezidir. Bu fonksiyonların tümü bir tasarımın ve mimari programın parçaları olmalıdır. Çünkü bu hastalar diğer hastalardan farklı olarak sosyal açıdan toplumda bir takım problemlerle sürekli karşılaşmaktadır ve karşılaşacaklardır. Bu tez kapsamında çağdaş bir ortopedi kliniğinde bulunması gerekli bölümler düşünülmüştür. Bunlar genel ortopedik cerrahi, hidroterapi, laboratuar ve rehabilitasyon bölümleridir. Bu dört olgunun ortopedik kliniğinin mimari programındaki yeri belirtilmiş, birbiri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca mekanların hasta, terapist, teknisyenler açısından dolaşım şekilleri şematik olarak ifade edilmiştir. Bu kliniğe yaklaşım ve genel tasarım prensipleri de bu olgulardan ayrı düşünülemez. _ı_
Özet (Çeviri)
SUMMARY Any human being gets acquainted with society beginning from birth a special to one's self, and influences society's culture. As a result of the education term, he/she starts working term and becomes productive. If a person has got a healthy mind body and he/she protects his productive quality until retirement. A humanbeing who is the most developed creature in the world might faces to face physical or psychological disability factors in life. Special hospitals which are established and specialized for handicapped people for orthopedics illnesses or methods or therapy are defined as the“Orthopedics Clinic”. These clinics are the health buildings which are designed specially for handicapped people and deprived from architectural handicaps for developing their situation and being supplied to join them to social life completely. The handicapped people joined the society and supplied professional adaptations are very important with respect to social life. This thesis contains design of a contemporary orthopedic clinic according to the most recent technological conditions and best solutions about serving various needs, so it will help to enlighten many points which are forgotten about orthopedic clinical designs. These clinics are not only for the therapy and exam but, they also contain the rehabilitation section so that the last link of chain would be closed about complete clinical design. All of these functions should be connected with each other. Because all of them are related to each other closely. The contemporary orthopedic clinic which belongs to this thesis is neither only a therapy center, nor a thermal spring and a special rehabilitation center, either. All of these functions should be parts of one design and an architectural program. Because of the orthopedic sections patients always face many problems (physical, mental) with respect other patients socially. In the scope of thesis, there are sections which should be thought in a contemporary orthopedic clinic. These are orthopedic surgery, hydrotherapy, the laboratory and the rehabilitation. Four facts are defined in architectural program of orthopedic clinic and the relations among each other are examined carefully. Also the circulation of spaces' are expressed as schematic concerned with patient, therapist and technician. To approach the clinic and general design principles one can not think these facts a part from each other are examined carefully. -n-