Vakum yalıtımlı paneller için yapısal sensör entegrasyonu ve panellerin yapısal değişimi için dolaylı ölçüm yönteminin geliştirilmesi
Development of an indirect measurement method for structural changes and structural sensor integration for vacuum insulated panels
- Tez No: 991474
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SERKAN ÜNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, vakum yalıtım panellerinin (VIP) uzun dönem ısıl performansını izlemek ve yapısal değişimlerini değerlendirmek amacıyla sensör tabanlı, dolaylı bir ölçüm yöntemi geliştirmektedir. Çalışmanın çıkış noktası, VIP'lerin yüksek başlangıç performansına karşın zamanla iç basıncın artması ve bu sürecin yalnızca laboratuvar koşullarında, sınırlı aralıklarla takip edilebilmesi problemidir. Bu bağlamda, panel içerisine yerleştirilen mikro sensörler (basınç, sıcaklık ve nem) aracılığıyla panelin iç ortam koşulları gerçek zamanlı olarak izlenmiştir. Sensör verileri, özel olarak tasarlanmış düşük güçlü mikrodenetleyici tabanlı bir elektronik sistem aracılığıyla toplanmış ve kablosuz olarak aktarılmıştır. Aynı özelliklerde üretilen bir referans panelde doğrudan ısı iletkenliği ölçümleri yapılmış; bu veriler, sensörlü panelden elde edilen iç basınç verileriyle kalibre edilerek deneysel bir basınç–ısı iletkenliği (P–λ) ilişkisi elde edilmiştir. Bu ilişki, panelin ısıl performansındaki değişimin dolaylı olarak ve sürekli biçimde izlenmesine olanak sağlamıştır. Elde edilen sonuçlar, geliştirilen yöntemin laboratuvar ortamında gerçekleştirilen geleneksel ölçüm tekniklerine kıyasla daha gerçekçi, sürekli ve tahribatsız veri sağlayabildiğini göstermektedir. Böylece vakum seviyesinin zamanla değişimi doğrudan izlenebilmiş, panelin yapısal kararlılığı ve performans eğilimi sahaya özgü koşullar altında belirlenebilmiştir. Çalışma, VIP teknolojilerinde sensör entegrasyonu ve dolaylı ölçüm temelli yapısal izleme yaklaşımıyla literatüre özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the development of a sensor-based indirect measurement method to monitor the long-term thermal performance and structural changes of vacuum insulation panels (VIPs). The motivation of this study arises from the fact that although VIPs exhibit superior initial insulation performance, their internal pressure gradually increases over time, leading to higher thermal conductivity. Conventional laboratory-based methods can only evaluate this process intermittently and under controlled conditions, which limits their applicability in real environments. In this study, micro sensors measuring pressure, temperature, and humidity were placed inside the panel to monitor internal environmental conditions in real time. The sensor data were collected through a specially designed, low-power microcontroller-based electronic system and transmitted wirelessly for analysis. A reference panel with identical material properties was also produced to perform direct thermal conductivity measurements. The internal pressure data obtained from the instrumented panel were calibrated with the reference measurements to establish an experimental pressure–thermal conductivity (P–λ) relationship, enabling indirect and continuous evaluation of the panel's thermal performance. The results demonstrate that the proposed method provides more realistic, continuous, and non-destructive monitoring compared to conventional measurement techniques. The developed approach allows direct observation of vacuum degradation and offers a reliable means to assess the structural stability of VIPs under real environmental conditions. This study introduces an innovative framework that integrates sensor technology and indirect measurement principles to address the uncertainty of service life in VIP systems.