Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi İslamcı düşünürlerin II. Abdülhamit'e yaklaşımının karşılaştırılması
The comparison of islamic ideologiots approach about Abdulhamit II between ottoman empire and Turkish Republic Period
  1. Tez No: 501912
  2. Yazar: YAHYA CİHAT EMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ CANKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
II. Abdülhamit tahtta kaldığı 33 sene içerisinde hem ülke içerisinden hem de ülke dışarısından birçok baskıya maruz kalmış ve bu baskılar neticesinde ülke idaresinde kesin ve kati kararlar almak zorunda kalmıştır. Dış ülkeler ülke içerisindeki azınlıkların durumu, ekonomik ve siyasi gibi birçok alanda baskı yaparak Osmanlı Devletini zor durumda bırakmaya çalışırlarken; iç siyasette farklı cenahtaki insanlar II. Abdülhamit'e çeşitli nedenlerden dolayı muhalif hareket etmişlerdir. Bu muhaliflik bazen Tevfik Fikret'in II. Abdülhamit'e gerçekleştirilen bomba suikastını gerçekleştiren bombacı için yazdığı şiirlerde bazen de tez konumunuzda içeriğinde işlemiş olduğumuz gibi İslami düşünürler tarafından gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmamız sağcılık akımının tanımı, dönemin siyasi olayları, devlet idare eden bir kişinin bu dönemde aldığı tedbirleri, II. Abdülhamit'in salt bir İttihad-ı İslam politikasından ziyade dış güçlere karşı bir koz olarak bu ünvanı kullanması ve son olarak da dönemi içerisinde yaşamış önde gelen İslami düşünürlerin II. Abdülhamit'e bakış açılarının değerlendirilmesi şeklindedir. II. Abdülhamit'in tahtta kaldığı süreç içerisinde yaşamış İslami kesimdeki önde gelen şahsiyetler İttihad-ı İslam fikrini savunmuşlar ancak II. Abdülhamit'in yönetimindeki bazı uygulamalardan dolayı II. Abdülhamit'e muhalefet sergilemişler daha sonraki süreçte çeşitli nedenlerden ötürü yaptıklarının bir süre sonra yanlış olduğunu görmüşlerdir. Ancak ne yazık ki devlet yıkılış sürecine girmiştir. Bu düşüncelerden farklı olarak incelediğimiz son iki yazar II. Abdülhamit ile alakalı olumlu görüşlerini beyan etmişlerdir. Devletin yıkılmasının önündeki en büyük önleyicinin II. Abdülhamit olduğunu söylemişlerdir. Padişahın tahttan indirilmesinden sonra gelişen olayların durumun ciddiliğini ortaya koyduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Care for 33 years on the throne and II within the country have been exposed to a lot of pressure from outside both countries and as a result of these pressures the country for sure and solid decisions. Foreign countries, the status of minorities within the country, in areas such as economic and political pressure that they feared the Ottoman one-up workout; domestic politics the people maintain different II. Ilana to have opposition movement for a variety of reasons. This is sometimes in opposition to the Turkish poet Tevfik Fikret's II. Ilana performs bomb assassination performed to the bomber wrote for poems sometimes thesis if committed in the context of the way we were was carried out by Islamic thinkers. Thesis work is a right-wing movement in the political events of the period, the State administration of the definition, a person who measures during this period, II. Abdulhamid the mere İttihad-ı rather than Islamic policy external use this title as a trump card against the forces and finally lived in the era's leading Islamic thinkers II. Evaluation of perspective to Abdulhamid. II. Abdulhamid remains on the throne in the process one of the leading figures in the Islamic part of lived Ittihad-ı defended the idea of Islam, but during World War II. Because some applications under the direction of Abdul Hamid II. Ilana they exhibit opposition to later process for various reasons after a while what he did was wrong. But unfortunately the course the Government has entered into the process. The last two writers that we examined differently from these thoughts are II Abdulhamid. They expressed their positive opinions related to Abdulhamid. The biggest obstacle to the collapse of the state they said it is Abdulhamid. They stated that after the sultan's descent from the throne, the situation of the developing events revealed the seriousness.