Psikolojik sermayenin bireysel performans üzerindeki etkisinde birey-örgüt uyumunun aracılık rolü
Mediating role of person-organization fit in the effect of psychological capital on individual performance
- Tez No: 501920
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA OMAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu araştırma, psikolojik sermayenin bireysel performans üzerindeki etkisini ve birey-örgüt uyumunun bu iki değişken arasındaki aracılık rolünü tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Türkiye'deki vakıf üniversitelerinde görev yapmakta olan akademik personel oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem seçiminde, olasılıklı örnekleme yöntemlerinden“basit tesadüfi örnekleme”tekniği kullanılmıştır. Araştırmada; uyarlaması Çetin ve Basım (2012) tarafından yapılan psikolojik sermaye ölçeği, uyarlaması Çöl (2008) tarafından yapılan bireysel performans ölçeği ve uyarlaması Elçi vd., (2008) tarafından yapılan birey-örgüt uyumu ölçeği kullanılmıştır. Anket formu, vakıf üniversitelerinde görevli akademik personele, mail yoluyla ve online anket sistemi aracılığıyla gönderilmiştir. Anketlere 503 katılımcı geri dönüş yapmış olup, anketi eksiksiz dolduran 433 katılımcının cevapları değerlendirmeye alınmıştır. Verilerin analizinde; t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Tukey testi, açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi ile yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları; psikolojik sermayenin, birey-örgüt uyumu ve bireysel performans ile pozitif ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca araştırmada, öğretim üyelerinin demografik ayrımlarından kaynaklanan farklılıkları da ortaya konulmuştur. Ancak araştırmanın ana hipotezi olan psikolojik sermaye ile bireysel performans ilişkisinde, birey-örgüt uyumunun aracılık rolü desteklenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of psychological capital on individual performance and the mediating role of person-organization fit between these two variables. The academic staff working at foundation universities in Turkey have formed the universe of the research. The“simple random sampling”technique from probability sampling methods is used in sample selection. In the research, psychological capital scale adapted by Cetin and Basim (2012), individual performance scale adapted by Col (2008) and person-organization fit scale adapted by Elci et al. (2008) were used. The questionnaire form was sent to academic staff working at foundation universities via mail and online survey system. 433 out of the 503 participants who completed the questionnaire were evaluated. T-test, One-Way Analysis of Variance, Tukey test, exploratory and confirmatory factor analysis and structural equation modeling were used to analyse the data. Research results show that psychological capital has positively related to person-organization fit and individual performance. In addition, the demographic dissimilarities of the faculty members were also put forth. However, the results did not support the mediating role of person-organization fit in the relation of psychological capital and individual performance, which was the main hypothesis of the research.