II. Dünya Savaşı'nda Türk hHava Kuvvetleri ve muhtemel hava saldırılarına karşı alınan aktif-pasif korunma tedbirleri
II. World War Turkish air force and likely air attacks againstactive-passive protection measures
- Tez No: 501919
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NASRULLAH UZMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Tarih, Defense and Defense Technologies, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu çalışma, II. Dünya Savaşı döneminde Türk askerî havacılığının gelmiş olduğu düzeyi, Türk Hava Kuvvetleri tarafından alınan aktif korunma tedbirlerini ve sivil toplumun muhtemel hava saldırılarından korunmasına yönelik alınan pasif korunma tedbirlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, Türkiye'nin savaş yıllarındaki dış politikası Türk hava müdafaası kapsamında ele alınarak, aktif korunma tedbirleri ile pasif korunma tedbirlerinin birbirini tamamlayıcı unsurlar niteliğinde olduğu ortaya konulmuştur. Türkiye'nin politikası her ne kadar savaşa girmeme yönünde olsa da her an savaşa girilecekmiş gibi birçok alanda tedbirler alınmıştır. I. Dünya Savaşı ve Milli Mücadele dönemlerinde savaş uçaklarının yıkıcı etkisi görülmüş, Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren Türk Hava Kuvvetleri'ni güçlendirme çalışmalarına hız verilmiştir. Bu çalışmalar II. Dünya Savaşı yıllarında da sürmüştür. Öyle ki Türkiye'ye karşı saldırı olması durumunda bu saldırının ilk olarak havadan gelme ihtimali yüksek görülmüştür. Öte yandan cephe gerisi, yani sivil toplumun korunmasına yönelik tedbirler de alınmıştır. Bu şekilde muhtemel hava saldırılarına karşı pasif korunma kapsamında tedbirler geliştirilmiş, tedbirler çerçevesinde tatbikatlar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Aims to analyze the level of Turkish military aviation in World War II, including the active protection measures in the framework of the Turkish Air Force and the passive protection measures taken to protect civil society from possible air attacks during the war years. In the study, Turkey's foreign policy during the war years was examined in the framework of Turkish air defense, and it was revealed that active protection measures and passive protection measures are complementary elements. Although Turkey's policy is not to engage in war, many measures have been taken in the field as if it were going to be fought at any moment. During the First World War and the National Struggle period, the destructive effect of warplanes was seen, In this context, the Republic of Turkey has been accelerating its efforts to strengthen the Turkish Air Force since its inception. These studies continued in World War II. So much so that if there is an attack against Turkey, this attack is likely to come from the air first. On the other hand, measures were taken to protect civil society. In this way, measures have been developed in the context of passive protection against possible air attacks, and exercises have been.