İmam hatip lisesi öğrencilerinde Tanrı algısı ve kaygı ilişkisi üzerine bir araştırma (Ağrı ili örneği)
İmam hatip high school students a study on the relationship between god perception and anxiety Ağri province sample
- Tez No: 501929
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHLÜL TOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı imam hatip lisesi öğrencilerinin Tanrı algısı hakkındaki görüşlerini ve kaygı düzeylerini belirlemektir. Araştırmada konunun kavramsal incelemesi yapıldıktan sonra teorik alt yapısı oluşturulmuş, sonrasında ise araştırmalardan elde edilen verilerin istatistiksel analizi yapılmıştır. Uygulama sürecinde ise, Ağrı İli ve İlçelerinde bulunan imam hatip liselerinde okuyan öğrencilere, Tanrı Algısı ölçeği ve Kaygı ölçeğinden oluşan anket tekniği, tesadüfi örneklem yoluyla uygulanmıştır. Araştırmada kaygı düzeyi ile Tanrı algısı arasında anlamlı ilişki olduğuna dair tespitler elde edilmiştir. Yapılan tespitlere göre olumlu Tanrı algısı kaygı düzeyini düşürmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the level of anxiety and the views of imam preacher high school students about the perception of God. After the conceptual study of the research was made, the theoretical sub-structure was established and then the statistical analysis of the data obtained from the researches was made. The questionnaire technique consisting of God Perception Scale and Anxiety Scale was applied to the students who read the imam preachers in Ağrı Province and Provinces during the application phase of the research through random sampling. In the study, it was found that there is a significant relationship between anxiety level and God's perception. Positive sense of God reduces the level of anxiety.