Türkiye'de kentleşme sürecinde ortaya çıkan sorunlar kentlerde intihar eğilimleri üzerine bir araştırma Ankara örneği
Problems of turkey's urbanization process a research on suicide tendencies in cities the case of Ankara
- Tez No: 501937
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, Sosyoloji, Public Administration, Psychology, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kentleşme, toplum üzerindeki etkisinin yanı sıra her bir kentli bireye psikolojik açıdan da olumlu ve olumsuz etkide bulunma kapasitesine sahip olan evrensel bir süreçtir. İntihar eylemi ise bireysel bir kararın sonucu olarak görülmesine rağmen sosyal sorunların birey üzerindeki etkisi hesaba katıldığında sosyolojik olarak da irdelenmeye muhtaç bir olgudur. Bu iki ifadeden hareketle tez çalışmamızda, kentleşmenin meydana getirdiği sosyolojik ve psikolojik sorunların, kent sakinlerinin intihar kararlarında doğrudan ya da dolaylı olarak etki etme ihtimali üzerinde durulmuştur. Türkiye'de 1950 sonrası kentleşme hareketiyle beraber bilhassa büyük kentlerimizde ortaya çıkan konut yetersizliği ve altyapı sorunları gibi fiziki meselelere ek olarak sosyolojik açıdan da problemlerle karşılaşılmıştır. Başkent Ankara'da da hızlı kentleşmeye bağlı olarak toplumsal sorunlar yaşanmış ve yaşanmaya devam etmektedir. Bu çalışma vesilesiyle, Ankara'da farklı kentleşme düzeylerine sahip olan Çankaya, Yenimahalle ve Mamak ilçelerinde ikamet etmekte olan rastgele seçilmiş 457 katılımcının intihar olasılıkları üzerine bir araştırma yapılarak kentleşme sorunları ile intihar eylemi arasında anlamlı sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Katılımcıların intihar eylemi hakkındaki düşünceleri Cull ve Gill (1990) tarafından hazırlanmış olan İntihar Olasılığı Ölçeği'nin Türkçe çevirisi yardımıyla ölçülmüştür. Araştırma verilerinin analizinde Kruskal-Wallis testi (1952) uygulanmıştır. Ankara'da seçilen üç ilçede yapılan çalışmada, kentleşme düzeyinin artışı ile intihar olasılığı arasında doğru orantı olduğu belirlenmiş ve bu orantının sebepleri yorumlanmaya çalışılmıştır. Bununla beraber, katılımcıların cinsiyeti, medeni durumu ve eğitim seviyeleri gibi demografik özellikleri de göz önünde bulundurularak her bir özellik için de Kruskal-Wallis testi uygulanmış ve kentleşme sorunları ile demografik özelliklerin bağlantısı üzerine yorumlamalarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The urbanization is a process that has the capacity to affect positively and negatively both on the society and each member of it. Although it is assumed as an individualistic action, the suicide is a concept that has to be inquired from sociological perspective due to the effects of social problems on individuals. Moving from these two statements, in this thesis,“the sociological and psychological problems stem from urbanization and their effects on the decision of suicide either directly or indirectly”has been emphasized. In 1950s, there have two-pillar problems emerged in Turkey with urbanization: the first the physical problems like housing and infrastructure, and the second the sociological problems. The capital city of the Turkey, Ankara, is faced with ongoing sociological problems because of rapid urbanization. In this thesis, the research has been launched on 457 randomly-chosen participants and investigated that whether there is a meaningful relationship between residential area and tendency to suicidal behavior. These participants had been chosen from three different districts of Ankara: Çankaya, Mamak and Yenimahalle. It is important to note that these are separated from each other with different segmentation of urbanization. The opinions about suicidal behavior of participants has been measured with the Turkish-translated version of“ The Suicide Possibility Scale”by Cull and Gill (1990). Kruskal-Wallis Test (1952) has been implemented on data analysis of this research. It has been detected linear relationship between urbanization and suicidal behavior in chosen districts of Ankara, and it has been tried to contemplate for the reasons of this relationship. In addition to this; the participant's genders, marital statuses and levels of education have been taken into account and Kruskal-Wallis Test has been implemented on each one of them, and the connection between urbanization problems and demographical features have been contemplated.