Son dönem Türk sinemasında Auteur erkek yönetmen filmlerinde hegemonik erkeklik
Hegemonic masculinity in the films of male Auteur directors on the last period in Turkish cinema
- Tez No: 505292
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kitle iletişim aracı ve bir sanat dalı olarak sinema; toplumun anlam ve değer yargılarını yansıtırken aynı zamanda toplumun bu özelliklerinin yeniden üretimini sağlar. Ataerkil düzenin yineleyicisi ve bir iktidar mekanizması olarak hegemonik erkeklik; sinema aracılığı ile yeniden üretilerek sürekliliği sağlanmaktadır. Bu tez çalışmasında, son dönem Türk sinemasının düşünsel, kurgusal ve uygulama gücü ile önem taşıyan auteur yönetmenlerinden, Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz ve Reha Erdem'in yapım dönemi aynı olan filmleri, hegemonik erkeklik bağlamında incelenmektedir. Çalışmada,“Toplumsal Cinsiyet ve Hegemonik Erkeklik, ”Auteur Kuramı“ ana başlıkları çerçevesinde tarihsel ve kavramsal olarak ayrıntılı biçimde ele alınırken; auteur yönetmenlerin ”Bir Zamanlar Anadolu'da“, ”Yeraltı“ ”Koca Dünya" isimli eserlerinin incelemelerine yer verilmiştir. Bu incelemelerde, hegemonik erkekliğin sürekliliğini sağlayan bulgulara rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cinema, as a mass medium and an art form, reflects the meaning and the value judgements of the society, provides to reproduce these characteristics of the society. Hegemonic masculinity, as a power mechanism and the repetition of the patriarchal power, is reproduced by means of cinema and maintained. In this study, the films of the male auteur directors such as Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz, and Reha Erdem whose films are important in the last period of Turkish Cinema with intellectual, fictional and practicable importance, are examined in the context of hegemonic masculinity. In the study, while“Gender and Hegemonic Masculinity”and“Auteur Theory”are handled historically and conceptually in detail in the framework of the main headings of“Auteur Theory”, The auteur directors were included in the reviews of the works“Bir Zamanlar Anadolu'da (Once Upon a Time in Anatolia), ”Yeraltı“ (Underground), ”Koca Dünya" (Big World). In these examinations, the findings of continuity of the hegomonic man were encountured.