Afgan Ceza Muhakeme Usulünde bir ispat vasıtası olarak şahitlik
Witness as a means of proof in the Afgan Criminal Procedure
- Tez No: 502015
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İslam dininin bugünkü Afganistan coğrafyasında yayılmaya başlamasıyla beraber daha önce bu coğrafyada mevcut olan dinlerin yerini İslam ve bu dinlere ait hukukun yerini de İslam hukuku almıştır. Buna binaen tüm kanunların İslam hukukuna uygun olarak çıkarılması, hükümlerin de buna göre verilmesi gerektiği belirtilmiştir. Her hukuk sisteminde olduğu gibi Afgan hukukunda da olayların ispat edilebilmesi ve hükümlerin kesinlik kazanması için ispat araçlarına gerek duyulmaktadır. Bu ispat araçlarından biri olan şahitlik şartlarına uygun bir şekilde yerine gelmesi durumunda Afgan muhakeme hukukuna göre kesinlikle ispat edici olma özelliğine sahiptir.“Afgan Ceza Muhakeme Usulünde Bir İspat Vasıtası Olan Şahitlik”isimli tezimiz iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde muhakeme hukuku ve ispat vasıtaları genel olarak işlenmiştir. Aynı şekilde Afgan ceza muhakemesi hukukunda kullanılmakta olan ispat araçları da kısaca verilmiştir. İkinci bölümde Afgan ceza muhakeme usulünde şahitlik konusu detaylı bir şekilde incelenmiştir. Özellikle Afgan ceza muhakemesi hukukunda şahitliğin ispat değeri ve İslam ceza muhakemesi ile farklılıkları üzerine durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Along with beginning of spreading of Islamic religion in the present geography of Afghanistan, Islam has taken its place instead the religions that existed in this geography already and have been replaced the law of these religions by Islam law. On the basis of this, it is stated that all laws should be issued in accordance with the Islamic law and the provisions should be given accordingly. As in every judicial system, there is a need for proof tools in Afghan law also to prove the facts and to ensure certainty of the provisions. If one of these means of proof fulfills the conditions of witnessing, it is absolutely proving according to the Afghanistan reasoning law. The so-called thesis“Testimony as a Proof in the Afghan Criminal Procedure”consists of two parts and a conclusion. Reasoning law and the means of proof have been generalized in the first part. In the same way, the means of proof used in the Afghan criminal procedure law are given briefly. The testimony of the Afghan criminal procedure has been examined in detail in the second part. Especially in the Afghan criminal procedure law, the probative value of testimony and the differences with the Islamic criminal court are emphasized.