Kamu personelinin serbest zaman etkinliklerine katılımına engel teşkil eden faktörler ile serbest zaman etkinliklerine katılımı kolaylaştıran faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors enabling participation in free time activities of public personnel and the factors enabling participation in free time activities
  1. Tez No: 502025
  2. Yazar: SERKAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU HARMANDAR DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı kamu personelinin serbest zaman etkinliklerine katılımına engel teşkil eden faktörler ile serbest zaman etkinliklerine katılımı kolaylaştıran faktörlerin incelenmesidir. Araştırma 2017 yılında Kütahya ilinde çalışan kamu personeli baz alınmış ve 457 kamu personeli katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Alexandris ve Carroll (1997) tarafından geliştirilen Türkçe uyarlaması ise Gürbüz ve Karaküçük (2007) tarafından yapılan ve daha sonra Gürbüz ve diğerleri (2012) tarafından revize edilen“Serbest Zaman Engelleri Ölçeği”kullanılmıştır. Bir diğer ölçek ise Kim ve ark. (2011) tarafından geliştirilen Serbest Zaman Kolaylaştırıcıları Ölçeği (SZKÖ) kullanılmıştır. Geçerlilik ve güvenirliliği,(2015) Gürbüz ve diğerleri tarafından yapılmış ve düzenlenmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeklerden elde edilen veriler bilgisayar ortamına kodlanıp SPSS 22.0 paket programından yararlanılarak istatistiksel analizler yapılmıştır. Çalışmaya katılan sporcuların demografik bilgilerinin dağılımları (f) ve yüzdeleri (%) tanımlayıcı istatistik (Descriptive Statistics) yöntemi ile belirlenmiştir. Verilerin normal dağılıma sahip olup olmadığının belirlenmesi için ise Kolmogorov Smirnov normallik testi uygulanmış ve bunun neticesinde verilerin parametrik test koşullarına uygun olduğunun anlaşılmasından sonra anlamlı farklılıkların belirlenmesi için ANOVA ve T-Testi uygulanmıştır ayrıca boş zaman engelleri ile serbest zaman kolaylaştırıcıları arasındaki ilişkiye bakmak için de korelasyon analizi yapılmıştır (α= 0.05).Analiz sonuçlarına göre cinsiyet değişkenine göre serbest zaman engelleri ölçeğinin“Zaman”alt boyutunda, serbest zaman kolaylaştırıcılar ölçeğinde ise“İçsel Kolaylaştırıcılar”ve Yapısal Kolaylaştırıcılar“ arasında, Eğitim düzeyine göre; serbest zaman engelleri ölçeğinin ”Birey Psikolojisi“ ve ”Arkadaş Eksikliği“ alt boyutlarında serbest zaman engelleri ölçeğinin ise ”İçsel Kolaylaştırıcılar“ alt boyutunda, Yaş değişkenine göre serbest zaman engelleri ölçeğinin ”Bilgi Eksikliği“, Tesisler-Hizmetler”,“Arkadaş Eksikliği”,“Zaman”ve İlgi Eksikliği“ alt boyutlarında serbest zaman kolaylaştırıcıları ölçeğinde ise ”Yapısal Kolaylaştırıcılar“ alt boyutunda, Refah düzeyine göre serbest zaman engelleri ölçeğinde ”Birey Psikolojisi“, Bilgi Eksikliği”ve“Zaman”alt boyutları ile serbest zaman kolaylaştırıcıları ölçeğinde“İçsel Kolaylaştırıcılar”ile“Yapısal Kolaylaştırıcılar”alt boyutlarında, Medeni durum değişkenine göre“Arkadaş Eksikliği”alt boyutu ile serbest zaman kolaylaştırıcıları ölçeğinde“İçsel ve Dışsal Kolaylaştırıcılar”alt boyutlarında anlamlı farklılık çıkarken Serbest Zaman Engelleri ile Kolaylaştırıcıları ölçekleri arasında pozitif yönde fakat zayıf bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the factors that impede participation of public personnel in leisure time activities and the factors that facilitate participation in leisure time activities. The research was based on public personnel working in Kütahya province in 2017 and 457 public personnel participated. The Turkish adaptation developed by Alexandris and Carroll (1997) as a means of data collection in the research was used by the“Time Limit of Freedom Scale”, which was revised by Gürbüz and Karaküçük (2007) and later by Gürbüz and others (2012). Another scale is Kim et al. (2011) developed the Leisure Time Facilitators Scale (SZKÖ). Validity and reliability (2015) was made and regulated by Gürbüz and others. Statistical analyzes were performed by using the SPSS 22.0 package program. The distributions (f) and percentages (%) of the demographic information of the athletes participating in the study were determined by Descriptive Statistics method. To determine whether the data have normal distribution, the Kolmogorov Smirnov normality test was applied, and after understanding that the data were suitable for the parametric test conditions, ANOVA and T-Test were applied to determine the significant differences and also correlation analysis to look at the relationship between leisure time and leisure time facilitators (α = 0.05). According to the analysis results, the free time constraints according to gender variables are in the“Time”subscale, while in the case of leisure facilitators,“Inner Facilitators”and“Structural Facilitators”“Incomplete Information”,“Facilities-Services”,“Friend's Incompleteness”,“Incomplete Incompliance”subscales of the“Time Psychology”and“Friend Incomplete”subscales of the free time disability scale,“Personal Psychology”,“Information Inaccuracies”and“Time”subscales and“Inner Facilitators”in the dimension of free time facilitators in the dimension of“Structural Facilitators”according to Welfare level in the subscale of“Time and Attention Deficit”,“Structural Facilitators”sub dimensions,“Friend Absence”sub-dimension according to marital status variable and“Inner and External Facilitators”sub-dimensions in the dimension of free time facilitators It has been determined that there is a positive but weak relationship between the Freedom Time Handicaps and Facilitators scale.