11-13 Yaş çocuklarda 8 haftalık futbol antrenmanlarının seçilmiş fiziksel uygunluk unsurları ile ince motor becerileri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of eight week soccer training on physical fitness components and fine motor skills in 11-13 age group children
- Tez No: 502026
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, 11-13 yaş grubu çocuklarda 8 haftalık futbol antrenmanlarının seçilmiş fiziksel uygunluk unsurları ile ince motor becerileri üzerine etkilerini araştırmaktır. Bu çalışmada uygulanmış olan metod deneyseldir. Çalışmaya Marmaris sporda lisanslı olarak futbol oynayan herhangi bir sağlık sorunu ve sportif yaralanması olmayan 30 çocuk ve Salih Zeki Gür Orta okulunda öğrenim gören ve herhangi bir sağlık sorunu olmayan 30 çocuk olmak üzere toplamda 60 gönüllü çocuk katılmıştır. Çalışmaya katılan çocuklardan Marmaris sporda futbol oynayan çocuklar deney grubunu (n:30) ve Salih Zeki Gür Orta okulunda öğrenim gören çocuklar ise kontrol grubunu (n:30) oluşturmuştur. Çalışmaya katılan gruba 8 hafta, haftada 3 gün ve 55-60 dakika arası futbol antrenmanı uygulanmış ve kontrol grubuna ise herhangi bir egzersiz uygulanmamıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPPS (version 16.0) paket programında yapıldı. Deney ve kontrol gruplarının ön test ve son test değerlerine Shapiro-Wilk testi ile normallik dağılımına bakıldıktan sonra, ortalamaların karşılaştırılmasında eşleştirilmiş t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of 8 weeks of soccer training on physical fitness components and fine motor skills in 11-13 age group children. The method applied in this study is experimental. A total of 60 voluntary male participated in the study. 30 children who play football in marmaris football team and have no health problems, 30 children who are students in Salih Zeki Gür Secondary School and who have no health problems participated. From the children who participated in the study, marmaris football team experimental group (n: 30) and Salih Zeki Gür secondary school control group (n:30). The training program was applied to the experimental group for 8 weeks, 3 days a week for 55-60 minutes and the control group did not do any exercise. Data were analyzed using SPSS (version 16.0) package program. The values obtained by the pre-test and post- test were compared statistically by means of Paired Sample t test, after looking at the normality distribution with Shapiro – Wilk test. Significance level (p0,05).