15 yaş ve üstü voleybolcularda ısınma egzersizlerine eklenen nöral mobilizasyon tekniğinin vertikal sıçrama, çeviklik ve reaksiyon zamanına akut etkileri
Acute effects on vertical jump, agility and reaction time of neural mobilizing technique added to warm up exercises for volleyball players aged 15 and over
- Tez No: 502024
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL GELECEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muskuloskeletal Fizyoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Çalışma, genç voleybolcularda dinamik ısınma egzersiz programına ek olarak uygulanan alt ekstremite nöral mobilizasyon tekniğinin, voleybolcularda performans göstergesi olarak kabul edilen reaksiyon zamanı, çeviklik ve vertikal sıçrama değerleri üzerine olan akut etkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Yöntem: Çalışmaya yaş ortalaması 16.50 1.19 yıl olan toplam 40 voleybolcu (23 erkek, 17 kadın) dâhil edildi. Sporcular basit rastgele örnekleme yöntemi ile dinamik ısınma grubu (Grup 1; n=20) ve nöral mobilizasyon grubu (Grup 2; n=20) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Grup 1 olgulara dinamik ısınma egzersizleri, Grup 2 olgulara ise dinamik ısınma egzersizlerine ek bilateral alt ekstremite nöral mobilizasyon ( Siyatik sinir, Femoral sinir, Tibial sinir ve Peroneal sinir) uygulaması yapıldı. Sporcuların reaksiyon zamanı, çeviklik ve vertikal sıçrama ölçümleri başlangıçta ve uygulamalardan sonra 5 dk içinde yapıldı. Bulgular: Başlangıçta her iki grubun demografik özelliklerinin ve ölçülen performans test sonuçlarının benzer olduğu ve gruplar arası farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the acute effects of lower extremity neural mobilization technique which is applied to young volleyballers in addition to warming exercise program on reaction time, agility and vertical jump values, which are considered as performance indicators in volleyball. Method: A total of 40 volleyball players (23 male, 17 female) with an average age of 16.50 ± 1.19 years were included in the study. The participants were divided into two groups as dynamic warming group (Group 1; n = 20) and neural mobilization group (Group 2; n = 20) using simple random sampling method. While group I were subjected to dynamic warming exercises, ın group 2, bilateral lower extremity neural mobilization (sciatic nerve, femoral nerve, tibial nerve and peroneal nerve) was performed in addition to dynamic warm up exercises. The athlete's reaction time, agility and vertical jump measurements were made at the beginning and within 5 minutes after the applicatios. Results: At the beginning of the study, the demographic characteristics and the measurements of performance test were similar in both groups and also there was no statistically difference between the two groups (p> 0.05). Whereas vertical jump values increased after the application (p 0.05).