Katılım bankacılığının Türkiye'deki rolü
The role of participation banking in Turkey
- Tez No: 502058
- Danışmanlar: PROF. DR. KIVILCIM METİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ekonomik yapının içinde hızlı bir büyüme potansiyeli gösteren katılım bankacılığı kavramının tanımlanması ve Türkiye'de faaliyet gösteren katılım bankalarının kullanıldığı finansal araçların incelenmesidir. Katılım bankacılığı kavramı doğuşu ve tarihsel gelişimi başlığı altında kavram olarak tanımı, temel ilkeleri, amaçları incelenmiştir. Katılım bankacılığını ortaya çıkaran nedenler, katılım bankalarının genel özellikleri ve faizsiz bankacılığın çalışma ilkeleri altında kar veya zarara katılma, faizsizlik ilkesi, reel sektörü finanse etme ve katılım bankalarının fon kaynakları ile faizsiz bankacılıkta başlıca fon kullandırma yöntemleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Katılım bankalarının kullandığı fon toplama yöntemleri ve finansal araçları ele alınmıştır. Çalışmamı katılım bankalarının geleceği hakkındaki önermelerle sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Identification of the concept of participation banking, which shows a rapid growth potential within the economic structure, and examination of the financial instruments used by participation banks operating in Turkey. Understanding the concept of birth and historical development of the concept of participation banking, its basic principles and aims are examined. The reasons for the participation banking, the general features of the participation banks and the principles of interest-free banking are discussed in detail in gold or wire participation, the main funding methods in banking in interest-free banking. Participation banks' valuation techniques and financial instruments are discussed. Participation documents for my work have been finalized.