Kemâlpaşazâde'nin Safvetü'l-Menkûlât fî Şerhi Şurûtı's-Salât isimli eserinin edisyon kritiği ve değerlendirilmesi
Critical edition and evaluation of Kemal Pashazâde's Work Safwat Al-Manqulât Fı Sarh Shurût Al-Salât
- Tez No: 502068
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMEDDİN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Milletler tarihteki kökleriyle var olur, tarih boyunca ortaya koydukları eserlerle anılır ve bıraktıkları medeniyet eserlerine göre insanlık tarihindeki değerleri belirlenir. Fakat bu milletlere ait ilmî ve fikrî faaliyetler ortaya çıkarılmazsa, çok büyük bir medeniyet olsa bile kaybolup gitmeye mahkûm olur. Bu sebeple bir toplumun kültürel mirasını ortaya çıkarmada yazma eserlerin önemi çok büyüktür. Birçok el yazması eserimiz kütüphanelerde ortaya çıkarılmayı beklemektedir. Tezimizdeki hedefimiz bu yazmalardan birisini ortaya çıkarmaktır. Kemalpaşazade Osmanlı Devletinin en güçlü âlimlerinden birisidir. Tezimizin konusu onun henüz yazma halinde bulunan“Safvetü'l-Menkûlât”isimli eserinin edisyon kritiği ve değerlendirilmesidir. Eser namaz fıkhına aittir. Çalışmamız Müellifin anlatıldığı Dirase (Araştırma) ve eserin incelendiği Tahkîk (Edisyon Kritik) olmak üzere iki kısımdan oluşmakta dipnotlar ile gerekli açıklamalar yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The nations exist with their roots in history, they are referred throughout history and their values in human history are determined according to the works of civilization they left. But if scientific and intellectual activities belonging to these nations are not revealed, even if it is a very big civilization, it is condemned to disappear. There fase, importance of manuscripts to reveal the cultural heritage of a society is great. Many of our manuscripts are waiting to be revealed in libraries. Our target in our thesis is to reveal one of these writings. Kemalpashazade is one of the most powerful scholars of the Ottoman State. The subject of the our thesis is to evaluate and assess the edition of the work titled“Safwat Al-Manqulât”which is still in manuscript condition. The work belongs to the Islamic law of prayer. Our work consists of two parts, namely Dirase (research), in which our author is described, and Investigation (Crıtıcal Edıtıon), in which the work is examined, and necessary explanations are made with footnotes.