İçecek sektöründe tahmin hiyerarşisinin kurulması ve yöntemlerin uzlaştırılması
Determining hierarchical forecasting structure and reconciliation of methods in beverage sector
  1. Tez No: 502069
  2. Yazar: MELTEM DEMİR KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada organizasyonların talep tahmini hiyerarşindeki yöntemlerinin uzlaşması ele alınmıştır. Organizasyonlar öncelikli olarak talep tahmin yaparken metota odaklanmıştır ve literatür çalışmaları da bu yöntemlerin karşılaştırılmasına dayanmıştır. Ancak gelişen teknoloji ve rekabet ile müşteri talepleri sürekli değişmiş ve şirketlerin tahmin tutarlılık oranları etkilenmeye başlamıştır. Bununla birlikte literatürde tahmin hiyerarşisi geliştirilmiş ve bu hiyerarşinin en üst seviyesinden ya da en alt seviyesinden tahmin çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca organizasyonlar bu hiyerarşiyi oluşturur iken kendi bilgi ihtiyaçlarına göre seviyeler oluşturmuştur. Ancak değişen dünyada sadece yukarından aşağıya ya da aşağıdan yukarıya yönteminlarinin birini kullanmak mümkün olmamaktadır. Bu yöntemlerin tek tek uygulaması ise organizasyonlar için tahmin sürecini zorlaştırmakta ve karmaşıklaştırmaktadır. Hydnman ilk uzlaşma prosesini bağımsız tahmin üzerinde uygulamıştır. Ancak bağımsız tahminin yetersiz kaldığı sektörlerde bu hiyerarşik yöntemlerin arasında bir uzlaşma prosesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya hiyerarşik tahmin metotları uzlaştırılmıştır. Böylelikle iki yöntemin dezavantajları olan yukarıdan aşağıya yöntemde mevsimsellik ve büyüme oranlarının tahmine yansıtılamaması ile aşağıdan yukarıya yöntemde ise tahmin gürültüsü stok fazlasına neden olması törpülenmektedir. Böylelikle talep tahmini hiyerarşi üzerinde optimize edilmektedir. Ağırlıklı yöntem ile hiyerarşi üzerinde uygulanan aşağıdan yukarıya, yukarıdan aşağıya metodu tutarlılığı yüksek olan tarafa doğru ortalama mutlak yüzdelik sapma ağırlıklandırılarak, tahmin hiyerarşisi içinde iki yöntem arasında ortak bir tahmin rakamı üretilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the demand planning reconciliation of hiearchy methods which are bottom-up and top-down. Firstly, organizations and literature search focuses were demand planning methods and comparison of between all these methods. Then, customer demand pattern and forecast accuracy for organizations were affected because of developing technology and market competition between the organizations, so demand planning hierarchy and literature search focuses change from demand planning methods to demand planning hierarchy methods which are making forecast top of hiearchy to bottom and bottom of hierarcy to up. Moreover, organizations create these hirerachy level according to their knowlegde needs. However this two methods create awareness on hierarchy forecasting, it is not enough to forecast customer demand very well. In organizations, some of brand are approprate bottom-up forecasting, top-down should be used for some them due to their market conditions and customer demand pattern, but organizations are not executed seperate hierarchical methods for their brands due to be complicated and create extra workload. On top that, reconciliation method between this two methods is searched on this thesis. Unlike any other existing method, this approach uses all the information of bottom-up and top-down methods. With the weighted hierarchical method approach, the forecast noise that is disadvantage of bottom-up forecasting and loss of information (trends and season affects) due to aggregation that is disadvantage of to-down forecasting can be eliminated. Revised forecast is created by weighting between top-down and bottom-up according to using their mean absolute percentage error (MAPE). In this way accurate forecast can be created for level on hiearchy.