Photography's role on a fashion brand's marketing on an online platform
Fotoğrafçılığın online moda pazarlamasındaki etkisi
- Tez No: 502079
 - Danışmanlar: DOÇ. İLKAY KARADUMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İşletme, Performing and Visual Arts, Business Administration
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde, pazarlamanın büyük bir bölümü online alışverişe doğru geçmiş durumda. İnsanlar fiziksel olarak bir mağazaya gidip, alışveriş yaparak zaman harcama lüksüne sahip değiller ve bu yüzden birçoğu online alışverişe mecbur durumdalar. İnsanlar online alışveriş yaparken çoğunlukla ürünlerin fotoğraflarına denk gelirler, ve bu fotoğraflar ürünler hakkında karar vermeleri için insanların görme duyusu rolünü üstlenir. Bu araştırmada online alışverişin giyim sektörü üzerine yoğunlaşıp, analiz yapabilmek için iki ana değişken belirlendi; kıyafetlerin fotoğrafları ve kıyafet fotoğraflarındaki modeller. Çalışma bu iki değişkenin müşterilerin davranışları üzerinde etkisi olup olamdığını belirleyecek. Bu değişkenleri hesapyalabilmek için cinsiyet, yaş, gelir düzeyi ve meslek gibi demografik değerler de göz önüne alındı. Çalışma için özel olarak anket hazırlanıp kullanıldı. 266 kişinin yanıtları numune olarak alınıp, veriler SPSS programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
In this era of marketing, a substantial amount of it has migrated to online platforms. Customers these days don't have the luxury of time and actually going to a physical store to shop, so a lot of them have become dependent and addicted to online shopping. When people shop online, they mostly come across pictures of products displayed to them on the websites and they mostly have to depend on their“sense of sight”to make a consumer preference about a particular product. This research is concentrated upon a clothing line's online shopping, and two variables have been selected to analyze the results; pictures of the clothes and model in the pictures of clothes. The aim of the study will determine whether these variables affect buying behaviors of customers or not. To measure these variables, some demographic variances were considered like gender, age, income and profession. The purpose of this study has been investigates through an articulated questionnaire. The sample size was 266 respondents and the collected data was analyzed over SPSS program.