Tüketicilerin sağlık işletmelerinin kurumsal imajına yönelik algılamaları-Aydın ilinde bir uygulama
Perpections of consumers towards the image of health institutions : An application in Aydın city
  1. Tez No: 502082
  2. Yazar: BAHAR YAĞMUROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Sağlık kavramının kişiler açısından ertelenemez ve ikamesi olmayan bir yapıda olması, bu kavramın her zaman önemini korumasına neden olmuştur. Kurum imajı, günümüzde önemi giderek artmakla beraber bir kurumun vizyonunu, amaçlarını, politikalarını, uzak veya yakın çevreye bakış açısını hedef kitlelere iletmenin en önemli aracıdır. Kurum imajı işletmenin hayatta kalarak, diğer işletmelere karşı fark oluşturabilmesi bakımından kritik bir öneme sahiptir. İşletmeler olumlu bir kurumsal imaj oluşturabilmek açısından tüketicilerinin işletme hakkındaki fikirlerini öğrenerek, olumsuz olan algılarını olumluya çevirmek mecburiyetindedir. Özellikle de hizmet sektöründe faaliyet gösteren hastanelerin kurumsal imajı ister kamu hastanesi olsun, ister özel hastane olsun günümüzde değeri daha fazla artmaktadır. Yapılan çalışmanın amacı; kurumların varlığını sürdürebilmesi açısından gittikçe önemi artmaya başlayan imaj kavramını, kurumsal imaj çerçevesi içerisinde ele alarak, imajın oluşturulmasındaki faktörleri ortaya koymak suretiyle, bu faktörler arasında kamu hastanesi ve özel hastaneler arasında bir fark olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla Aydın İli'nde hizmet veren ve kamu hastanesi özelliği taşıyan Aydın Devlet Hastanesi ile özel hastane olan Özel Medinova Hastanesi'nden hizmet alan toplam 756 hasta ve hasta yakınına anket uygulanmıştır. Sonuçta tüketicilerin sağlık işletmelerinin kurumsal imajını değerlendirirken altı boyuttan etkilendikleri ve bunların fiziksel ortam, hastane yönetimi, yasal çalışma prosedürleri, çalışanlar, hizmet kalitesi ve kurumsal iletişim ve kimlik faktörü olduğu, bu faktörler açısından devlet hastanesi ve özel hastane arasında fark bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fact that the consept of health is a non-postponable and non-substituable structure in terms of individuals has always caused this consept to be preserved. Corporate image with increasing importance in thesedays, is the most important thing in conveying the wiew of an corporation and it aims towards the distant or nearby people to target groups. Image of corporation has a critical importance, because of making a difference to the other corporations and survive. Institutions are forced to convert the negative perceptions of consumers (patients) into positive by learning the ideas of consumers (patients) about their institution in order to create a positive corporate image. Especially, corporation image of the hospitals operating in service sector are becoming more important today, whether they are public hospitals or private hospitals. The aim of this study is, the consept of image which is increasingly important in terms of sustaining the existance of the institutions, taking into account the corporate image frame and by establishing the factors in formation to determine whether is a difference between public and private hospitals. For this purpose, in Aydın a questionnaire was administered to a total of 756 patients and patient relatives from a public hospital“Aydın Public Hospital”and a private hospital“ Private Medinova Hospital”service in Aydın. Eventually, consumers were affected by six dimensions while evaluating the corporate image of healthcare enterprises, and their physical environment, hospital management, personnel, service quality and corporate communications and this study revals that there is a difference between public and private hospital in these factors.