Medyatik şiddet ve toplumsal cinsiyet: Haberde kadın cinayetleri
Mediatic violence and gender: Women murders news
  1. Tez No: 502083
  2. Yazar: MEMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM OĞUZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Şiddet, gündelik hayatta sıklıkla karşılaşabileceğimiz bir olgudur. Hem geleneksel hem de modern toplumlarda kadın, şiddetten dolaylı olarak etkilenmekte ya da doğrudan maruz kalmaktadır. İktidarın ideolojik araçlarından olan medya, kadına yönelik şiddeti olumlayan ve üreten yapılardan biridir. Bu yapı, egemen ataerkil düşünce paralelinde kadın ile erkeğe rol ve kimlikler inşa etmektedir. İnşa edilen rol ve kimlikler ile toplumsal cinsiyet bağlamında medyada kadınlar, sıklıkla magazin ve şiddet haberlerine konu olmaktadır. Bu haberlerde kadınlar cinsel bir obje olarak sunulmakta, metalaştırılmakta, ötekileştirilmekte ve var olan şiddet algısı yeniden üretilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, fiziksel şiddet kadar önemli olan söylemsel şiddetin, medya tarafından gazete haberlerinde nasıl ve hangi yöntemlerle, yeniden kurgulanarak üretildiğini ve“medyatik şiddet ”in nasıl ortaya çıktığını açıklamaktır. Gazete haberlerinde yer alan, erkeğin kadına uyguladığı şiddete yönelik haber ve haber fotoğraflarının analiz edildiği bu çalışma, Teun A.Van Dijk'in eleştirel söylem çözümlemesi yönteminden yola çıkarak, haberlerde ana olayın nasıl sunulduğuna, neyin ön plana çıkarılıp/çıkarılmadığına, bağlam/artalan bilgilerine odaklanmıştır. Özellikle haberde kullanılan metin-dil ile fotoğraf arasında nedensellik ve bağlam ilişkisi kurularak çözümleme yapılmıştır. Buna ilaveten Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 2016 yılında yayımlanan“kadın cinayeti”haberi yaparken dikkat edilmesi gereken etik ilkeler doğrultusunda da çözümleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence is a phenomenon that we can often come across with in daily life. Both in traditional and modern society, women are affected by violence indirecly or exposed to violence directly. Media, which is used as the ideological tool of power, is one of the structures that affirms and produces violence against women. This structure constructs identities for men and women in paralel to hegemon patriarchal ideas. Within the context of gender mainstreaming and roles and identities that constructed, women are frequently mentioned to magazine programme and violent news. In these news, women are presented as sexual objects, they are commodified, marginalized and the exist perception of violence is reproduced. The main purpose of this study is to explain the discursive violence ,which is important as physical violence, is how and with which methods produced with the reconstruction by the media in their reports and how ''mediatic violence''outcrops. This study that analyzes the news and the photos of the news about violence towards women by men which take part in the newspaper reports, focuses on how the main event is presented in the news, what is brought to forefront or not, and the context/ background information starting from the point of views of Teun A.Van Dijk's critical discourse analysis method. The analysis has been done by having causation and context relationship between the text-language and photo that especially used in the news. İn addition, an analysis has been carried out in line with the ethical principles that should be paid attention to when reporting the“murder of women”published by the Journalists Association of Turkey in 2016.