Arap dili ve belağatında teşbih
Simile in the Arabic language and eloquence
- Tez No: 502084
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Teşbih; Mütekellimin, belirli bir amaç için, benzetme edatı kullanarak ya da kullanmaksızın aralarındaki bir veya daha fazla vasıftan dolayı bir şeyi, başka bir şeye benzetmesidir. Belâgatın üç ana dalından biri olan beyan ilminin içerisinde yer alan teşbih sanatı cahiliye döneminden günümüze kadar her dönemde kullanılmıştır. Kullanıldığı lafza anlam yüklemiş ve edebi açıdan daha beliğ hale gelmiştir. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında Arap dili ve belâğatının tanımı, oluşum ve tarihsel açıdan gelişimi ana hatlarıyla ifade edilmiştir. Birinci bölümde teşbih sanatının tanımı, teşbihin unsurları, amaçları ve mertebeleri tanıtılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise teşbihi meydana getiren unsurların durumuna göre teşbihin çeşitleri Kur'an-ı Kerim, Hadis-i Şerifler ve şiirlerden örnekler verilerek açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Simile is liken one thing to another of spoker for a definite purpose by using likening proposition due to one or more qualification among them. Simile art which is included announcement, one of the three main branches of the Belagat, has been used in every period from pre-Islamic epoch to nowadays. İt has attributed a meaning to the word in which it is used and also it has been more eloquent in a literary sense. Our work consists of entrance and two parts. In the introduction, the definition of the Arabic language and its eloquence, formation and development from the historical point of view. In the first chapter, the definition of the Simile art, its elements, aims and purposeses have been tried to be introduced. In the second part, it was tried to be introduced kinds of simile as likened and to likened by giving samples from Koran, Hadith-i Sharif and poems.