Döviz kurunun, dış ticaret ve ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Türkiye için zaman serisi analizi
The effect of exchange rate on foreign trade and growth: Time series analysis for Turkey
- Tez No: 502098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
1980 yıllarında başlayan serbestleşme hareketleri, özellikle 1990' lı yıllarda hızlanan ve günümüzde devam eden teknolojik gelişmelerle soyut olarak dünya küçülmüştür. Gelişmeler ekonomik ilişkileri arttırdığından döviz kurunun önemi de artmıştır. Türkiye ekonomisinde de 1980' li yıllarda gerçekleşmeye başlayan serbestleşme hareketleri ve dünya ekonomisine giderek daha fazla entegre olması döviz kurunun önemini arttırmıştır. Çalışmanın kavramsal ve teorik çerçevesinde döviz kuru politikası ve kur sistemleri, dış ticaret ve ekonomik büyüme birlikte ele alınmıştır. Türkiye'nin uyguladığı kur politikası ve kur sistemleri, dış ticaretin bileşenleri olarak ihracat ve ithalat ile ekonomik büyümenin seyri anlatılmıştır. Analizin daha sağlıklı sonuçlar vermesi için reel efektif döviz kuru, reel ihracat ile reel ithalat ve ekonomik büyüme veri setleri oluşturulmuştur. Çalışmada reel efektif döviz kurunun; dış ticaret ve ekonomik büyüme üzerindeki etkisi zaman serisi analizi ile araştırılmıştır. Uzun dönem için yapılan eşbütünleşme test sonuçlarına göre, hem Trace hem de Max-Eigen test istatistikleri üç ayrı model için de herhangi bir ilişkiye rastlanılmamıştır. Kısa dönem için VAR analizi yapılmış reel efektif döviz kuru artışı ile reel ithalat arasında bir ilişki sağlanamazken; reel ihracat ve ekonomik büyümeye kısa süreli pozitif etki görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The liberalization moves which started in 1980s, especially speed up in 1990s and continuing today with technological development, abstractly shrank the world. The importance of exchange rate increases because of the developments that increase economical relations. In Turkey's economy, liberalization moves which start to actualize in 1980s and are more integrated to the world economy so, the importance of exchange rate increase, too. The exchange rate policy and rate systems come up with foreign trade and economic growth, as part of the work's conceptual and theoretical part. In the text, explains the way of economic growth with import and export as components of foreign trade and rate policy and rate systems that apply by Turkey. For giving more healthy results, formed the real effective exchange rates, real import and export and economic growth data sets. In the study, real effective exchange rate investigated the affect on foreign trade and economical growth with time series analysis. According to cointegration test results which done for long term, both Trace and Max-Eigen test statistics don't encounter any relation for 3 different model. For short term, while among the rise of real effective exchange rate that made VAR analysis and real import, don't provide any relation, seen real import and economical growth the short term positive relation.