Akut l-arjinin suplementasyonunun tekrarlı sprint yeteneği performansına etkisi
Effect of acute l-arginine supplementation on repeated sprint ability performance
- Tez No: 502124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NİŞANCI KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
L-arjinin, yoğun egzersizlerde toparlanmayı hızlandırma yeteneği iddası ile sporcular tarafından yaygın olarak kullanılan bir amino asittir. Bu çalışma, akut L-arjinin suplementasyonunun tekrarlı sprint yeteneği performansı üzerine olan etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Ankaragücü 21 yaş altı futbol takımında oynayan, kronik bir hastalığı bulunmayan, sigara kullanmayan, 18-21 yaş arasındaki 20 gönüllü sağlıklı erkek futbolcu katılmıştır. Çalışma çift kör plasebo kontrollü olarak tasarlanmış ve 500 ml su içerisinde 0,15 g/kg/gün rölatif dozda L-arjinin ya da plasebo (sadece 500 ml su) tesadüfi olarak tekrarlı sprint yeteneği testinden (TSYT) 1 saat önce verilmiştir. Futbolcuların TSYT performansını belirlemek amacıyla 12x20 m TSYT protokolü her bir sprint arasında 30 saniyelik toparlanma aralıkları olacak şekilde sentetik çim futbol sahasında uygulanmış ve TSYT koşu sürelerinin saptanması amacıyla fotosel sistem (Fusion Sport Smart Speed Photocell, Avustralya) kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS for Windows paket programı ile yapılmıştır. Çalışmaya alınan utbolcuların genel özellikleri; yaş 18,310,47 yıl, boy uzunluğu 1777,70 cm, vücut ağırlığı 73,468,06 kg ve beden kütle indeksi 23,381,69 kg/m2 olarak saptanmıştır. Gruplar arasında yalnızca TSYT 9. sprint sürelesi bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak bu çalışmada rölatif dozda yapılan akut L-arjinin suplementasyonunun KAH, kan basıncı ve TSYT performansı üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. L-arjinin'in sprint performansı üzerine etkisinin daha iyi anlaşılabilmesi için farklı antrenman seviyesindeki sporcularda farklı suplementasyon dozlarıyla yapılacak ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
It is claimed that L-arginine, an amino acid used by the athletes, accelerates the recovery in high intensity exercise. The aim of this study was to investigate the effect of acute L-arginine supplementation on repeated sprint ability performance. Twenty volunteer healthy male soccer players playing in Angaragucu U21 soccer team, between the ages of 18-21, non-smokers and without a chronic disease participated in this study. The study was conducted in double-blind placebo-controlled design and 0.15 g.kg-1 relative dose of L-arginine or plasebo was randomly given with mixed in 500 ml water, 1 hour before the repeated sprint ability test (RSAT). In order to determine the sprint times of players, a photocell system (Fusion Sport Smart Speed Photocell, Australia) was used and 12x20 m RSAT protocol was applied on the synthetic turf surface with 30 s recovery interval between each sprint. The statistical analyses of data were performed using the SPSS for Windows package program. General characteristics of the players were determined for age 18.310.47 year, stature 1777.70 cm, body weight 73.468.06 kg and body mass index 23.381.69 kg/m2. A statistically significant difference was found between the groups only in respect to 9th sprint time of RSAT (p0.05). As a result, it was determined that the administration of relative dose of acute L-arginine supplementation didn't produce a significant effect on heart rate, blood pressure or RSAT performance was determined. In order to better understand the effect of L-arginine on sprint performance, there is a need to conduct further studies to be performed at various supplementation doses with different training level of athletes.