Bireysel liyakatın belirlenmesi için insan kaynakları yönetiminde birleştirilmiş performans ve pozisyon değerlendirme sistemleri
Integrated position evaluation anf performance appraisal system for determining individual merit
- Tez No: 50213
- Danışmanlar: PROF.DR. EDİP TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
İÜ ÖZET Yöneticilerin günümüzde karşılaştıkları yüksek düzeydeki kompleks yapı ve değişim, kişisel ve organizasyonel başarıyı her geçen gün daha zor ulaşılır hale getirmektedir. Önceden görülemeyen ekonomik, politik, sosyal ve teknolojik değişimler en iyi hazırlanmış planları bile işlevsiz kılabilmektedir. Organizasyonların ve yöneticilerin başarısı geçmişten daha fazla, insan kaynaklarının motivasyonu, taahhüttü, iletişimi, yöneticilik yeteneği ve güvenine bağlıdır. Etkin ve eşitlik ilkelerine dayanan ücret sistemleri çalışanın motivasyonunu sağlamadaki kilit faktörlerin en önemlilerinden biridir. Şirketlerin yönetim ekipleri doğru ücret sistemi uygulamalarıyla personellerinin güvenini sağlamakla kalmayıp aynı zamanda işletmelerinin üretkenliğini artıracak etkin ve verimli işgücüne sahip olabilirler. İnsan kaynaklan yönetiminin iki ana unsuru, pozisyon değerlendirme ve performance değerlendirme sistemleri bu çalışmada eşit ve motive edici bir liyakat sistemi geliştirmek amacıyla kullanılmıştır. Pozisyonların değerlendirilmesi ve liyakala sisteminin geliştirilmesi için Excel paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Given the high degree of complexity and rapid change managers face today, personal and organisational success can be elusive. Unforeseen economic, political, social, or technological changes can render even the best laid plans useless. More often than not, the success of individual managers and organisations pivots on such human factors as commitment, motivation, communication, leadership and trust. Effective and fair compensation systems are one of the key elements for employee's motivation. Management team of company can be gained trust from its employees with implementing correct compensation policies thus can have more efficient and effective work force which will positively impact company's productivity. Two main parts of Human Resources Management Position Evaluation and Performance Appraisal systems are used in this study in order to develop fair and motivator integrated merit system. Excel software programme used for evaluation of positions and determination of merits.