Çeşitli tipte bandaj ve yara sargı bezlerinin sıvı ve nem iletim özelliklerinin incelenmesi üzerine bir araştırma
A research on the investigation of liquid and moisture transmission properties of various types of bandages and wound dressings
  1. Tez No: 663068
  2. Yazar: SULTAN FİDANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER VARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tekstil materyallerinin sıvı iletim özelliklerinin belirlenmesine yönelik olarak gözlemler dikkate alınıp yara üzerinde bulunabilecek fazla sıvının kullanıcılarda enfeksiyon riskini arttırabileceğinden yola çıkarak yara bakımında yara çevresinde sağlıklı hijyenik bir ortam oluşturması bu çalışmanın ilk amacını oluşturmaktadır. Yapılan çalışmada, sargı bezi ve bandaj numunelerinin sıvı absorpsiyonlarının geliştirilmesine yönelik olarak farklı reçeteler hazırlanarak emdirme ve çektirme yöntemlerine göre pamuklu kumaşlara uygulanmış ve elde edilen numunelerin su emicilik testleri, batma süresi testleri, çok yönlü sıvı performans testleri ve kuruma hızı testleri gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Nem yönetimi test cihazında gerçekleştirilen testlerde numunelerin ayrıca vücut üzerinde kullanımları da dikkate alınarak çift ve dört katlı olarak da test edilmiş ve su buharı/sıvı transfer özellikleri gözlemlenmiştir. Yapılan tüm testlerin bulguları birlikte değerlendirildiğinde sargı bezi ve bandaj için su buharı transfer özelliklerini çektirme yöntemine göre uygulanan sürecin etkili olduğunu söylemek mümkündür. Elde edilen sonuçların konfor açısından reçetelerin geliştirilebilmesinde önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Elde edilen sonuçlar göz önünde bulundurularak yara tedavilerinin performansını ve konforunu etkileyen sıvı transferi özellikleri tespit edilip gelecekteki tasarımlarda ve uygulamalarda, sağlık ve konfor açısından avantajlı olabilecek reçetelerin önerileri yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
The first aim of this study is to create a healthy hygienic environment around the wound in wound care, taking into account the observations for determining the fluid transmission properties of textile materials, and considering that excess fluid may increase the risk of infection in users. In this study, different recipes were prepared to improve the liquid absorption of wound dressings and bandage samples and applied to cotton fabrics according to the impregnation and exhaustion methods, and the water absorbency tests, sinking time tests, versatile liquid performance tests and drying speed tests were performed and the obtained results were evaluated statistically. In the tests carried out in the moisture management test device, the samples were also tested in double and four layers considering their use on the body, and water vapor / liquid transfer properties were observed. When the findings of all the tests performed are evaluated together, it is possible to say that the exhaustion process applied according to the water vapor transfer properties for the wound dressings and bandage samples is effective. It is thought that the results obtained will provide significant contributions to the development of prescriptions in terms of comfort. Considering the results obtained, fluid transfer properties affecting the performance and comfort of wound treatments will be determined, and suggestions of prescriptions that may be advantageous in terms of health and comfort in future designs and applications will be conducted.