H.1067 (1657) Tarihli Surre-i Hümayun Defterlerinin analizi
Analysis of Surra-i Hümayun Registries from H. 1067 (1657)
  1. Tez No: 502159
  2. Yazar: ZEYNEP BAŞPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Surre, Osmanlı Devleti coğrafyasında yer alan başta Mekke ve Medine olmak üzere Kudüs'e, geçmişten alınan Türk-İslam kültürü mirasıyla gönderilen para ve hediyeleri ihtiva eden bir terimdir.Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferinden sonra halifelik ile birlikte kutsal toprakların koruyuculuğu da Osmanlı'nın eline geçmiştir. Bu amaçla gönderilen surreler ile bölgenin ihtiyaçları sağlanmıştır. Osmanlı Devleti yıkılana kadar her yıl bu hizmet yapılmaya devam etmiştir. Bu çalışmada, arşiv kaynaklarından yararlanılarak 1657 yılında Mekke, Medine ve Kudüs'e gönderilen tüm surre defterleri incelenmiştir. Böylelikle farklı bölgelere gönderilmiş olan surre defterlerinin aralarındaki benzer ve farklı niteliklerin görülmesi amaçlanmıştır. Osmanlı Devleti hanedanı, devlet görevlileri ve zengin tebaanın kurmuş olduğu vakıflar aracılığıyla kutsal yerlere surreler göndermişlerdir. Bunun anlamı devlet ve halkın her ikisinin de koruyucu ve yardımsever olduğudur.
Özet (Çeviri)
Surra is a term that includes the money and gifts sent to Jerusalem, especially Mecca and Medina, which are located in the Ottoman State, with the heritage of Turkish-Islamic culture taken from the past. After the Egyptian campaign of Sultan Yavuz Selim, the protection of the sacred lands with the caliphate was gained by the Ottomans. For this purpose, the needs of the region were provided by surras sent. This service continued every year until the collapse of the Ottoman Empire. In this study, all surra registries sent to Mecca, Medina and Jerusalem in 1657 were examined by using archival sources. Thus, it is aimed to see similar and different qualities between the surra registries sent to different regions. The Ottoman Empire dynasties, state officials and foundations of wealthy subjects have been sent surras to the holy places. This means that both the state and the people are both conservative and helpful.