K-feldspar bearing pegmatities of Çine (Aydın) area, Menderes massif
Çine (Aydın) yöresi k-feldspat içeren pegmatitleri, (Menderes masifi)
- Tez No: 50217
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZKAN PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
VI ÖZET Çalışma alanı Menderes Masifi içinde, Çine (Aydın)'nin KD sırada yaklaşık olarak 22 km2'3ik bir alanı kaplamaktadır. Masifin bu bölümünde metamorfik kompleks değişik türlerde gnays, metavolkanit, granat mika şistler den oluşmuştur. Gnayslar çalışma alanında en yaygın birim olup birçok pegmatite daykı içermektedir. Çalışma alanında pegmatitler çok sayıda bulunmasına rağmen sadece iki tanesi diğerlerine göre oldukça iri kütleler oluşturmaktadır. Yapısal analizler bu pegmatitlerin Tersiyer metamorfizmasıyla K-G yönlü hareketlere bağlı olarak sünümlü bir deformasyon etkisinde kaldığını göstermiştir. Tahtacı Pegmatiti adıyla bilinen simetrik olarak zonîanmış sokulum gnaysla dokanağı boyunca gelişen albit + kuvars + muskovit + granat duvar zonu, iri taneli plajioklas + K- feldspat + turmalinli ortaç zon ve çok iri taneli K-feldspat + kuvars + muskovit çekirdek zonundan oluşmaktadır. Zonlann farklılaşması yanal yönden ziyade düşey yöndedir. Acıoluk pegmatiti ince, yataya yakın bir sokulum olup alt bölümlerde sodik aplitik birimlerden daha üst bölümlerde deformasyon nedeniyle gelişmiş K-feldspat ve kuvarstan oluşan mullion yapılardan oluşmuştur. Tahtacı ve Acıoluk pegmatitleri Çine bölgesinde yüksek kaliteli feldspat üretimi nedeniyle önem taşımaktadır. K-feldspatlar yüksek K içermesine karşın Cs ve özellikle Rb ca oldukça fakirdir. Taban bölümlerine ait plajioklaslar Ca ca zengin birleşme gösterir ancak ortaç zondaki daha geç plajioklaslar Na ca zengindir. Pegmatitlerin duvar zonundaki granatların baskın olan aîmandin içeriği grossular, spessartin, pirop ve andradit tarafından izlenmektedir. Granatların çekirdekleri kenar bölümlerine oranla daha çok spessartin (~%10) içermektedir. Granat bileşimlerine göre bölgedeki pegmatitler feldspat-muskovit tipi pegmatit olarak sınıflanabilir.VII Farklı pegmatitlerden alman turmalin örnekleri hem alkali azalma eğilimi hem de proton azalma eğilimi göstermektedir. Turmalin kristal yapısı içersindeki İki ve üç değerli demir kristalleşme sırasındaki redoks dengesi ile açıklanamaz. Turmalinlerde içsel yapı koşullan sadece iki değerli demir varlığına izin vermesine rağmen üç değerli demirin varlığı, Tersiyer olayları ile ilişkili, yüksek oksijen uçuculuğuna [f(02)] sahip sıvıların oluşturduğu oksidasyona bağlanabilir.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT The study area is located in the NE of Çine (Aydın) in the Menderes Massif and covers an area of approximately 22 km2. In this part of the massif metamorphic complex comprises a sequence of different types of gneiss, metavolcanite and gamet micashists. The gneisses are the most widespread unit in the study area which are intruded by numerous pegmatite dikes. Although the abundance of pegmatites, just a few big intrusion is present. The fabric analyses reveal that the pegmatites were deformed in Tertiary ductile shearing associated with movements along N-S direction. The symmetrically zoned intrusive known as Tahtacı Pegmatite consists of albite + quartz + muscovite + garnet wall zone along contacts with enclosing gneiss, coarse grained plagioclase + K-feldspar + tourmaline intermediate zone and megacrystic K- feldspar + Quartz + muscovite core zone. The differentiation of the zones is more in a vertical direction than in a concentric arrangement. Acioluk pegmatite is thin and subhorizontal intrusion with so die aplite units in their footwall portions and K-feldspar + quartz rich pegmatitic units at the top which are formed muHion structures provoked by intense deformation. Tahtacı and Acioluk pegmatites are unique for Çine region in being the only producer of major amounts of high quality K-feldspars. Although the high content of K they are poor in Rb and Cs. Plagioclase of the footwall portions shows increase in Ca and the plagioclase of the intermediate zone are enriched in Na.V The garnets from the wall zone exhibit dominant almandine content followed by grossular, spessartine, pyrope and andradite. The core of the garnets are enriched in spessartine (~10 %) comparable with the rim. Garnet compositions indicate that the pegmatites of the region could be classified as feldspar-muscovite type pegmatites. The tourmalines of the different pegmatites show both alkali deficiency trend and proton deficiency trend. The distribution of divalent and trivalent iron in the different sites cannot be explained by the redox equilibrium during crystallization but more through an initial formation in conditions permitting the presence of only Fe+2 in the structure and a further oxidation during Tertiary events through fluids with a high f(02).