Factors influencing, working women in private sector, consumers online shopping decision in e-commerce retail sector
E-ticaret perakende sektöründe, özel sektörde çalışan kadın, müşterilerin bir ürünü satın almaya karar vermesini etkileyen faktörler
- Tez No: 502201
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR TEVFİK KAPLANCALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı özel sektörde çalışan kadın tüketicilerin çevrimiçi alışveriş davranışlarını etkileyen faktörleri detaylı olarak incelemektir. Bu anlamda araştırmanın temel sorusu özel sektörde çalışan kadın müşterilerin internet üzerindeki alışveriş davranışını hangi faktörler etkiler şeklinde düzenlenmiştir. Günün her anında milyonlarca insan internet kullanmaktadır. Bu insanlar çevrimiçi pazar için birer potansiyel tüketici konumundadırlar. Dünyada birçok tedarikçi bulunduğundan ve işletmeler birbirleriyle rekabet halinde olduklarından dolayı, işletmeler müşterilerin neye ihtiyaçları olduklarını ve ne istediklerini bilmek zorundadırlar. Çalışmanın ikinci bölümünde özel sektörde çalışan kadın tüketicilerin online alışveriş davranışlarına etki eden unsurlar, tüketici ile ilgili faktörler, psikolojik faktörler ve web sitesi ile ilgili faktörler olmak üzere üç alt başlık dahilinde incelenmiştir. Müşteri davranışları birçok farklı faktörlerden etkilenir. Bu faktörler; güvenlik, fiyat, geniş ürün seçeneği, kolay iade, zaman tasarrufu vb. gibi faktörlerdir. Bu faktörler müşteri davranışlarındaki farkları göstermektedir. Çalışmanın son bölümünde ise tüketicilerin online alışveriş davranışlarını tespit etmeye yönelik oluşturulan ölçek bağlamında gerçekleştirilen anket uygulamasına dair yapılan istatistiki analiz bulgularına yer verilmiştir. Bu çalışma online müşteri davranışlarını inceleyen bir çalışma olduğundan anket soruları online hazırlandı ve online veri toplama metodu tercih edildi. Anket sorularının linki 1 Eylül 2017 ve 30 Kasım 2017 tarihleri arasında gönderildi. 390 kişi anketi cevapladı. Bu çalışmanın çıktıları, e-ticaret perakende sektöründe seçilen her müşteri grubuna özel pazarlama stratejileri geliştirmede kullanılabilir. Bu çalışmanın sonucunda Türkiye'de çevrimiçi piyasaya girmek isteyen şirketlere veya zaten pazarda var olan şirketlerin müşterilerinin sadakatini korumasına ve kadınlara yönelik pazarlama stratejileri geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine in detail the factors that affect the online shopping behaviors of female consumers working in the private sector. In this sense, the fundamental question of the research is arranged as factors affecting the shopping behaviors of the female customers working in the private sector. Every minute of the day, millions of people use internet. These people are potential consumers for the online market. Since many suppliers are in the world and businesses compete, businesses need to know what their customers need and what they want. In the second part of the study, the factors affecting online shopping behaviors of female consumers working in the private sector were examined in three subheadings as consumer related factors, psychological factors and web site related factors. Customer behavior is influenced by many different factors. These factors are; security, price, wide product choice, easy return, time saving and so on. These factors show the differences in customer behavior. In the last part of the study, the findings of the statistical analysis on the questionnaire application included. Since this study was a study which studying online customer behaviors, survey questions were prepared online and online data collection method preferred. The questionnaire link has been sent between September 1, 2017 and November 30, 2017. 390 people answered the questionnaire Outputs of this study can be used to develop specific marketing strategies for each selected customer group in the e-commerce retail industry. It will also contribute to the companies that want to enter the online market in Turkey and for companies which already existing in the market to protect the loyalty of their customers and to develop marketing strategies for women.