Kur'an-ı Kerim ışığında Hz. İbrahim'in kişiliği
Personality of prophet Abraham in the light of the Qur'an
- Tez No: 502218
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA NACİ KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Peygamberlerin sıfatları konusunda, İslâm âlimlerinin üzerinde ittifak ederek, ortak bir kanıya vardıkları sıdk, emanet, tebliğ, fetanet ve ismet sıfatlarının yanı sıra; Hz. İbrahim'in kişiliğinde öne çıkan spesifik vasıflar da vardır. Bunlar Kur'an-ı Kerim'de kimi yerde doğrudan kimi yerde dolaylı olarak bahsedilmiştir. Tezimizin ana umde ve konusunu oluşturan bu vasıflar Hz. İbrahim'in kişiliğine ayna tutmuş ve tematik olarak gruplanmıştır. Birinci bölümde; Hz. İbrahim'in hayat hikâyesi ve ailesi yer yer din psikolojisinin parametreleriyle ele alınmış, daha sonra da yaşadığı toplumun psiko-sosyal durumu değerlendirilmiştir. İkinci bölümde; Kişilik, mizaç, benlik ve karakter kavramları irdelenip, bazı kişilik kuramcılarının bu kavramlara yaklaşımı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; Kur'an'da Hz. İbrahim'in kişilik özellikleri incelenip, otuz başlık halinde konularına göre gruplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Besides the prophetical qualities commonly observed by the ıslamic scholars, such as right eousness, trust worthiness, acumen, chasityandprophecy, Abraham had specific qualities embedded into his personality. Those qualities are mentioned in the Quraneit her directly or indirectly. Qualities that reflect the personality of Prophet Abraham, they make up the principles and thet heme of this thes is an dare the metically categorized here. In the fırst part we examine the life story and the family of Prophet Abraham in the light of the psychology of religion and spirituality. Further on, weevaluate the socio-psychologic conditions of his community. In the second part, personality, temperament, self and character concepts are examined and some personality theoriters approaches to these concepts are discussed. In the third part, in the quran the personality traits of İbrahim are examined and grouped according to their topics in thirty titles.