Hz. İbrahim'de ispât-ı vâcip
According to prophet Abraham demonstration of the existence of god
  1. Tez No: 573031
  2. Yazar: ESRA KARAKEÇİLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CÜNEYT GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hz. İbrahim (a.s.)'in Kur'an-ı Kerim'deki kısasına baktığımızda zengin, onun takdire şayan bir kişiliğe sahip olduğunu görmekteyiz. Kur'an-ı Kerim'de yirmi beş surede bulunan iki yüz kırk beş ayet, Hz. İbrahim (a.s.) ile ilgilidir. Bu surelerden biri de Hz. İbrahim (a.s.)'in ismini taşır. Bu ayetlerin analizlerini yaptığımızda onun örnek model oluşunu, çok sağlam, sarsılmaz inanç biçimini ve yaşam tarzını kolayca fark edebiliriz. Birçok peygamber onun soyundan gelmiştir. Bundan dolayı peygamberlerin atası olarak nitelendirilir. O ;“Allah'ın dostu,”“Halilullah”olarak isimlendirilir. Bu çalışmamızda Hz. İbrahim'in Kur'an-ı Kerim'de geçen kısası ele alınarak onun vâcibul vücûd, varlığı kendiliğinden bir tek olan Allah'ı arayışı, Allah'ı akıl yoluyla buluşu ve sonra kavmine isbât-ı vâcib yani deliller getirerek Allah'ın varlığını ispatlaması üzerinde durulmaktadır. Ayrıca Hz. İbrahim'in dini tebliğde kullandığı yöntem ve metotlar ile bu uğurda verdiği tevhit mücadelesi Kur'an-ı Kerim ışığında açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
When we look at the story of the Prophet Abraham in the Holy Qur'an, we see that he has a rich, admirable character. Two hundred and forty-five verses in twenty-five chapters of the Quran relate to Prophet Abraham. One of these chapters bears the name of Prophet Abraham. When we analyze these verses, we can easily recognize his exemplary model, his solid, unweavering belief and way of life. Many prophets came from his descendants. For this reason, he is described as the ancestor of the prophets. He is referred to as the“friend of Allah”“Khalilullah”. This study, relying on its story in the Qur'an, focuses on Prophet Abraham's search for God, the necessary existent (wajib al-wujud), and his discovery of Him through his intellect, along with the proofs (ithbat al-wajib) he would bring to his community towards proving God's existence. In addition, the approach and method Prophet Abraham employed in propagating Islam and the struggle he endured for the Unity of God (tawhid) are elaborated on in light of the Quran.