The functions of storytelling practices: Current storytelling nights in İstanbul
Masal anlatıcılığının toplumdaki işlevleri: İstanbul masal geceleri
- Tez No: 502217
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BESİM CAN ZIRH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, İstanbul'daki güncel masal anlatım pratiklerinin geçmişten gelen ve günümüze uyarlanan özellikleriyle yeni yaratılan özellerinin birleşiminden oluşan bir pratiği anlatmaktadır. Masal anlatım performanslarının bu karma yapısı bağlam ve metin tartışması kapsamında değerlendirilir. Bu tartışmada, masal anlatımının piyasa ve tüketim ile olan ilişkisi, metni bağlamından ayırır. Bu araştırma, bu tartışmaların içinde güncel masal gecelerini yeniden tanımlar ve konumlandırır. Periyodik olarak gerçekleştirilen güncel masal anlatım gecelerine odaklanarak, bu performansların toplumdaki işlevlerini ve motivasyonları ve de izleyicilerin ihtiyaçları analiz edilmiştir. Bu ihtiyaçlar hikaye anlatım pratiğinin motivasyonlarını da değiştirmiştir. Önemlisi, masal anlatıcılarının izleyicileri için yerine getirmeyi vaat ettikleri bu ihtiyaçlar masal anlatıcılığının sonucu olmaktan çıkıp bu pratiğin ana motivasyonu haline gelir. Bu mevcut işlevlerin ve motivasyonların arkasındaki sebepler seyirci perspektifinden analiz edilir.
Özet (Çeviri)
The article studies current storytelling practices in Istanbul consisting of continuities and the change of the storytelling practices and thereby reflect a hybrid structure. This hybrid structure of the storytelling performances is evaluated under the discussion of context and text. In this discussion, the transmission of storytelling towards the market and consumption separate the text from its context. The paper defines and locates the current storytelling nights among these discussions. Focusing on the current storytelling nights happen periodically, the study highlights the functions and motivations of the performances. These needs change the motivations of the storytelling practice. Importantly, these needs that storytellers promise to fulfill for their audiences, becomes the main motivation of the storytelling practices. In addition to highlighting, the reasons behind these current functions and the motivations are analyzed from the audience's perspective.