Improving attitudes towards geometric proof in the context of dynamic geometry software-based proof instruction
Geometrik ispata karşı tutumun dinamik geometri yazılımına dayalı öğrenme ortamında geliştirilmesi
- Tez No: 502224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLER ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada lise öğrencilerinin dinamik geometri yazılımına dayalı ispat öğretimi sonucunda geometrik ispata karşı tutumlarında bir değişim olup olmadığı ve öğrencilerin matematiğe göre tutumlarının düşük veya yüksek olmasının bu değişimde anlamlı bir farklılık oluşturup oluşturmadığı incelenmiştir. Bu çalışmada, öğrencilerin geometrik ispata karşı olumlu tutum geliştirmelerini sağlamak amacıyla Stylianides'in (2008) önerdiği ispat kavramı çerçevesinde GeoGebra kullanılarak,“Doğruda Açılar, Üçgende Açılar, Üçgende Eşlik ve Benzerlik”konularını kapsayan ispat aktiviteler hazırlanmıştır. Bu aktiviteler sonunda, matematiğe karşı tutumu düşük ve yüksek olan öğrencilerin geometrik ispata karşı tutumları arasında farklılık olup olmadığı analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra, dinamik geometri yazılımına dayalı öğretimin sonunda, öğrencilerin dinamik geometri yazılımı ile olan öğrenme deneyim değerlendirmeleri ölçek uygulanarak, matematiğe karşı olan tutum seviyeleri de gözetilerek incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları, öğrencilerin geometrik ispata karşı tutumlarının anlamlı bir şekilde geliştiğini; fakat bu gelişimde öğrencilerin matematiğe karşı bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Ayrıca, bu çalışma öğrencilerin dinamik geometri yazılımı ile olan öğrenme deneyimlerinin çok olumlu olduğunu, özellikle ispata giden süreçte öğrencilere kolaylık sağladığını ve ölçekte yer alan her bir maddedeki ortalama puanın matematiğe karşı tutumu düşük ve yüksek olan öğrencilerde benzer olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the change in attitudes towards geometric proof of high school students in the context of dynamic geometry software-based proof instruction and further examined whether there was a significant difference between proof attitudes of participants with high and low mathematics attitudes. In this study, proof activities, which covered the topics of Angles, Angles in Triangles, Congruency and Similarity in Triangles, were designed to improve students' attitudes towards geometric proof using GeoGebra, based on Stylianides' (2008) proof framework. At the end of activities, the difference between proof attitudes of participants with high and low mathematics attitudes were analyzed. In addition to this, students' evaluation about learning experiences with DGS after attending the DGS-based geometry instruction were examined with respect to their level of mathematics attitudes (low and high) by implementing a questionnaire. The result of the study showed that students' attitudes towards geometric proof improved significantly; however, in this improvement students' attitudes towards mathematics did not have a significant effect. Moreover, the study showed that, students' evaluations about their learning experiences with DGS were very positive, especially DGS facilitated students throughout the all phases of the proof framework, which ended with a proof, and both low and high mathematics attitude group students' mean scores in each item on the questionnaire were similar.