Dinamik geometri yazılımı (Cabri 3D) ile desteklenen 5e öğrenme döngüsü modeline göre yapılan geometri öğretiminin yedinci sınıf öğrencilerinin van hiele geometri düşünme düzeylerine, geometri başarısına ve geometriye karşı tutumuna etkisi
Effect of geometry teaching according to the 5e learning cycle model supported by dynamic geometry software (Cabri 3D on seventh grade students' van hiele geometry thinking levels, geometry achievement and attitudes towards geometry
  1. Tez No: 859480
  2. Yazar: BURCU CEYLAN ELİYEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN TUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmada, Cabri 3D ile desteklenmiş 5E döngüsü modeline göre geometri öğretiminin öğrencilerin başarılarına, Van Hiele düşünme düzeylerine, başarı ve van Hiele düzeylerinin kalıcılığına ve tutumlarına etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmanın bir diğer amacı, kullanılan Cabri 3D yazılımı hakkında öğrenci görüşlerini belirlemektir. Bu çalışma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Muş ilinde bir devlet okulunda yedinci sınıfta öğrenim gören öğrencilerle yürütülmüştür. Çalışma grupları rastgele örneklem metoduyla seçilmiştir. Deney grubu 24 öğrenci, kontrol grubu ise 23 öğrenciden oluşmaktadır. Deney grubuna dinamik geometri yazılımı Cabri 3D ile desteklenen 5E modeli doğrultusunda tasarlanan öğretim etkinlikleri uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise dersler geleneksel yöntem ve ders kitabındaki etkinliklere göre sürdürülmüştür. Çalışmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Kontrol gruplu yarı deneysel desen nicel araştırma yöntemi olarak ve durum çalışması deseni ise nitel araştırma yöntemi olarak kullanılmıştır. Veri toplama araçları“Akademik Başarı Testi”,“van Hiele Geometri Düşünme Düzeyleri Testi”,“Geometri Tutum Ölçeği”,“Bireysel Değerlendirme Formu”,“Görüşme formu”ve“Gözlem Formu”olarak seçilmiştir. Nicel veriler için farklı gruplara ait istatistiksel analizler yapılırken normal dağılımlarda ilişkisiz örneklemler t-testi ve normal olmayan dağılımlarda Mann Whitney-U testinden yararlanılmış, aynı gruplara ait istatistiksel analizler yapılırken normal dağılımlarda ilişkili örneklemler t-testi ve ANOVA, normal olmayan dağılımlarda Wilcoxon testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi, frekans ve yüzde tablolarından yararlanmıştır. Bulgulara bakıldığında araştırma öncesi çalışma grubundaki öğrencilerin geometri başarıları, geometriye karşı tutumları ve van Hiele düşünme düzeyleri bakımından benzer seviyede olduğu görülmüştür. Deney grubuna uygulanan Cabri 3D destekli 5E modeline göre uygulanan öğretimin ve kontrol grubuna uygulanan geleneksel yöntemle öğretimin yedinci sınıf öğrencilerinin başarılarını, tutumlarını ve van Hiele düşünme düzeylerini olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Deney grubuna uygulanan Cabri 3D destekli 5E modeline göre yürütülen öğretimin, kontrol grubuna uygulanan geleneksel yönteme kıyasla yedinci sınıf öğrencilerinin başarılarının, tutumlarının ve van Hiele düşünme düzeylerinin artışında daha fazla etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Deney grubuna uygulanan Cabri 3D destekli 5E modeli doğrultusunda yürütülen öğretimin yedinci sınıf öğrencilerinin başarının ve van Hiele düşünme düzeylerinin kalıcılığına olumlu etkisi olduğu görülürken, kontrol grubuna uygulanan geleneksel yöntemle yürütülen öğretimin yedinci sınıf öğrencilerinin başarılarının ve van Hiele düşünme düzeylerinin kalıcılığına etkisi olmadığı belirlenmiştir. Öğrencilerin görüşleri incelendiğinde, Cabri 3D kullanımının başarılarını artırdığı, kalıcılığı olumlu etkilediği, soru çözümünde hız kazandırdığı yönünde öğrenci görüşleri olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin Cabri 3D yazılımının pratik, pekiştirici olması, eğlenceli bir ortam sunması, öğrencilerin aktif katılımına imkân vermesi, tekrarlanabilir olmasının yanında zengin görsel içerik sunması yönünde düşünceler ortaya koyduğu gözlemiştir. Öğrencilerin bireysel değerlendirme formuna verdikleri cevaplar incelendiğinde, Cabri 3D kullanılarak yürütülen etkinlikleri öğrencilerin ilgi çekici bulduğu, öğrencilerin etkinliklerle yeni bilgiler öğrendiği ve etkinlikler yürütülürken öğrencilerin grup çalışması yapılmasından hoşlandığı tespt edilmiştir. Sonuç olarak, dinamik geometri yazılımı Cabri 3D ile desteklenen 5E modeline göre uygulanan öğretim etkinliklerinin, geleneksel yönteme kıyaslandığında başarı ve başarının kalıcılığını, van Hiele düşünme düzeyleri ve düzeylerin kalıcılığını, geometriye yönelik tutumu artırmada daha fazla etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin Cabri 3D yazılımı kullanımının geometri başarılarını artırdığı, kalıcılığı olumlu etkilediği, soru çözümünde hız kazandırdığı ve Cabri 3D ortamının eğlenceli, pratik, pekiştirici olduğu, aktif katılıma imkân verdiği, tekrarlanabilir olduğu, zengin görsel içerik sunduğu yönünde görüş birliğinde olduğu da ulaşılan bir diğer sonuçtur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of teaching geometry according to the 5E cycle model supported by Cabri 3D on students' achievements, Van Hiele thinking levels, permanence of success and van Hiele levels, and attitudes. Another purpose of the study is to get student opinions about the Cabri 3D software used. This study was conducted with seventh grade students at a public school in Muş in the 2021-2022 academic year. The study groups were selected by random sampling method. The experimental group consists of 24 students and the control group consists of 23 students. The experimental group used educational activities based on the 5E model and supported by the dynamic geometry program Cabri 3D. Lessons in the control group were conducted using the traditional method and the activities included in the manual. The method of this research is planned as a mixed research method. The quasi-experimental design with control group was used as the quantitative research method and the case study design was used as the qualitative research method. Data collection tools were chosen as“Academic Achievement Test”,“van Hiele Thinking Levels Test”,“Geometry Attitude Scale”,“Personal Assessment Form”,“Interview Form”and“Observation Form”. For quantitative data, when performing statistical analyzes of different groups, unrelated samples t-test was used in normal distributions, Mann Whitney U test was used in non-normal distributions. When performing statistical analyzes of the same groups, related samples t-test and ANOVA were used in normal distributions, and Wilcoxon test was used in non-normal distributions. Content analysis, frequency and percentage tables were used to analyze qualitative data. When examining the results, it was found that the students in the pre-research study group were at similar levels in terms of their geometry achievement, attitudes towards geometry and van Hiele thinking levels. It was found that teaching according to the 5E model supported by Cabri 3D in the experimental group and teaching according to the traditional method in the control group had a positive impact on Van Hiele thinking levels, attitudes and achievements of seventh grade students. It was revealed that teaching according to the 5E model supporting Cabri 3D applied to the experimental group has the effect of improving the achievement, attitude, and Van Hiele thinking levels of seventh grade students more than the traditional method. Although it was found that teaching according to the 5E model supported by Cabri 3D applied to the experimental group had a positive effect on the permanence of success and permanence of Van Hiele thinking level of seventh grade students, it was determined that traditional teaching applied to the control group had no lasting effect on the academic achievement of seventh grade students or Van Hiele's thinking level. When the opinions of the students were examined, it was determined that the use of Cabri 3D increased their success, had a positive effect on permanence, and accelerated problem solving. In addition, it can be said that students think that Cabri 3D software should be practical, reinforcing, a fun environment, allow active participation of students, be reproducible and provide rich visual content. When the answers given by the students to the individual evaluation form were examined, it was observed that the students found the activities carried out using Cabri 3D interesting, the students learned new information through the activities, and they liked group work while carrying out the activities. As a result, it has been revealed that the teaching activities implemented according to the 5E model supported by the dynamic geometry software Cabri 3D are more effective in increasing success and permanence of success, van Hiele thinking levels and permanence of levels, and attitude towards geometry, compared to the traditional method. Another conclusion reached is that students agree that the use of Cabri 3D software increases their geometry success, positively affects permanence, accelerates problem solving, and that the Cabri 3D environment is fun, practical, reinforcing, allows active participation, is repeatable, and offers rich visual content.